Japonsko vyhlásilo nejvyšší pohotovost, země se třásla u Fukušimy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Japonsko v úterý vyhlásilo nejvyšší pohotovost v boji s radioaktivním ohrožením, které podle premiéra Naoto Kana uvrhlo zemi do nejvážnější krize po druhé světové válce.

Kan v parlamentním projevu prohlásil, že "od této chvíle bude vláda čelit krizi ve stavu nejvyšší pohotovosti". Východně od poškozené elektrárny seizmologové zaznamenali další poměrně silné zemětřesení. 

Celková škoda způsobená zemětřesením a vlnou tsunami z 11. března může podle vládních odhadů dosáhnout částky 310 miliard dolarů (5,4 bilionu korun). Dramatický vývoj se soustřeďuje na únik vysoce toxického plutonia do půdy v okolí elektrárny a na likvidaci radioaktivní vody, kterou technici objevili v betonových tunelech pod reaktory. 

Odstranění vody, které je podmínkou obnovy chladícího systému, může podle expertů trvat týdny i měsíce. Podle nedělních měření její radioaktivita stotisíckrát překračuje normu. Záchranné týmy nyní musejí provádět dva téměř neslučitelné úkony - čerpat do elektrárny vodu k ochlazování reaktorů, a zároveň z ní odčerpávat vodu zasaženou radioaktivitou. 

Obal reaktoru je zřejmě poškozený

Zjištěné hodnoty plutonia, které experti označují za jednu z nejnebezpečnějších látek vyskytujících se na Zemi, podle odborníků neohrožují lidské zdraví, ale svědčí o vážném porušení jaderného paliva. 

"Plutonium je látka, která uniká při vysokých teplotách, takže pokud k úniku došlo, musí být jaderné palivo poškozené. Zasáhlo-li poškození i ochranný obal reaktoru, je situace vážná," řekl Sakae Muto, viceprezident elektrárenské společnosti TEPCO. 

Další silné zemětřesení

Oblast bezprostředně přiléhající k poškozené elektrárně postihlo další poměrně silné zemětřesení. Ohnisko otřesů o síle 6.4 stupně bylo východně od pobřeží prefektury Mijagi a nacházelo se poměrně hluboko pod mořským dnem, takže žádné škody hlášeny nebyly. 

Sérii otřesů o síle čtyři až pět stupňů Richterovy stupnice dnes ohlásily i ruské seizomologické stanice na jižních a středních Kurilách. 

Na 400 techniků, kteří se bezprostředně podílejí na omezení škod ve fukušimské elektrárně, pracuje podle japonských médií v krajně obtížných podmínkách. Lidé spí na matracích podložených olověnými deskami, aby se chránili před radiací. Vstávají časně ráno a stravování omezují jen na rychlou snídani, protože přes den není na jídlo čas. 

Rozšíření ochranné zóny?

Technické týmy se snaží maximálně využít denní světlo, protože práce po setmění je v podmínkách poškozené elektrárny nebezpečná. Večer se lidé scházejí na společné poradě, aby se podle japonského zvyku potleskem a skandováním hesla "zvítězíme" vzájemně povzbudili. Po týdnu se z bezpečnostních důvodů technické týmy obměňují. 

V tokijském parlamentu zesílilo volání po rozšíření ochranné zóny a evakuaci dalších desetitisíců lidí. Zatím své domovy muselo opustit na 70.000 lidí bydlících ve dvacetikilometrovém okruhu kolem poškozené elektrárny. Poslanci navrhují, aby se povinná evakuace vztahovala na okruh 30 kilometrů, tedy na dalších 130 tisíc lidí. 

Ve vládních kruzích se prý hovoří o zestátnění firmy TEPCO, která je provozovatelem poškozené elektrárny. Ministr pro národní strategii Koičiró Genba podle DPA dnes řekl, že je to jedna z možností. Důvodem těchto úvah je možné vyplácení vysokého odškodnění obětem katastrofy. Vládní mluvčí nicméně popřel, že by vládní instituce o takovém zestátnění uvažovaly. ´

Zemětřesení a tsunami z 11. března si zatím vyžádaly více než 11 tisíc potvrzených obětí, ale dalších více než 17 tisíc lidí je nezvěstných. Zhruba 190000 lidí je v nouzových ubytovnách.

Tagy: zemětřesení tsunami Japonsko boj

Zdroje: ČTK