Japonsko hlásí 1400 mrtvých a výbuch v jaderné elektrárně

- Aktuality autor: red

Zemětřesení v Japonsku a následná devastující vlna cunami si podle nové bilance vyžádaly skoro 1400 mrtvých a nezvěstných. S odvoláním na dnešní sdělení japonské policie to oznámila agentura AFP. Bilance obětí se zřejmě ještě víckrát změní k horšímu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Předchozí bilance, kterou policie oznámila v pátek, uváděla nejméně 351 mrtvých, 547 pohřešovaných a skoro 950 raněných. Nejnovější údaje dnes hovoří o nejméně 613 mrtvých, asi 784 zmizelých a 1228 zraněných.

Sčítání obětí pokračuje

Dnešní japonský tisk hovoří o nejméně 1500 mrtvých. Přes 215.000 lidí přišlo s střechu nad hlavou.

Zemětřesení o síle 8,9 stupně bylo doprovázeno ničivou přílivovou vlnou tsunami. Zatím nejsou zprávy, že by mezi postiženými byli Češi. Hmotné škody jsou obrovské.

I přes veškerou tragičnost situace nejsou zatím ztráty na životech příliš vysoké,  při nejničivějším zemětřesení vůbec v roce 2004 na Sumatře zahynulo 250 000 lidí.

Výbuch v jaderné elektrárně

V nejvíce poškozené jaderné elektrárně Fukušima 1  se dnes ozval výbuch. Na záběrech  televize se nad ní vznáší bílý mrak. Při explozi bylo několik zaměstnanců zraněno.

Příčina exploze zatím není známa, nejmenovaný jaderný odborník v televizním vysílání nevyloučil, že mohlo jít o "záměrný" výbuch.

Mluvčí energetické společnosti Tepco nicméně prohlásil, že tavení zatím nenastalo a společnost se snaží doplnit vodu do média na příslušnou úroveň, aby mohl být reaktor chlazen.

I pokud by ale k tavení došlo, nikoho neohrozí, protože na 45.000 obyvatel v okruhu deseti kilometrů bylo již prevenetivně evakuováno.

Zdroje: ČTK