Japonsko chce obnovit komerční lov velryb. Je prý součástí japonské kultury

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Japonsko usiluje o obnovení komerčního lovu velryb. V pondělí to oznámil premiér Šinzó Abe. Spotřeba velrybího masa v zemi klesá, lov má však podporu i u řadových Japonců. 

Velrybí maso často končí v restauracích

Velrybí maso často končí v restauracích,zdroj: Archiv

"Chci směřovat k obnově komerčního lovu velryb. Uskutečníme výzkum, kterým získáme vědecké údaje nezbytné pro řízení zdrojů v rámci lovu velryb," řekl dnes premiér. Parlamentní komisi zároveň přislíbil, že se bude snažit získat pochopení mezinárodního společenství.

Abe prohlásil, že na rozdíl od představ cizinců ohledně nelítostného zneužívání kytovců naopak rybářské komunity velrybí maso velmi oceňují a prokazují těmto savcům respekt náboženskými obřady, které provázejí konec lovné sezony. 

Japonský ministr zemědělství, lesnictví a rybolovu Jošimaša Hajaši dnes dokonce zahájil kampaň nazvanou "velrybí týden" a přítomné pozval na večeři, kde se podávalo velrybí maso. Lov velryb a konzumace jejich masa je součástí japonské kultury, řekl ministr. 

Tokio se sice v minulosti připojilo ke globálnímu moratoriu na lov velryb, hojně ale využívalo výjimky, jež umožňuje lov pro vědecké účely. Zvlášť kontroverzní byl lov u břehů Antarktidy. 

V roce 2010 Austrálie podala na Japonsko žalobu, podle které japonské lodě pod záminkou vědeckého programu tyto kytovce ve skutečnosti lovily ke komerčním účelům. Japonsko se nikdy netajilo tím, že velrybí maso končí v restauracích a na rybích trzích. 

Mezinárodní soudní dvůr v březnu konstatoval, že výzkumný přínos japonského lovu velryb je neprůkazný a přikázal zemi program zastavit. Japonsko následující měsíc souhlasilo se zastavením velrybářských aktivit v Jižním ledovém oceánu s tím, že na podzim předloží nový výzkumný projekt, který bude více vědecký, a vyhoví tak kritériím soudu. Lovu velryb v Tichém oceánu se Japonsko nevzdalo. 

Podobné kritice jako země vycházejícího slunce čelí také další tradiční velrybářské země Norsko a Island. 

Tagy: Japonsko

Zdroje: ČTK