Japonec dostal v USA téměř dva roky a pokutu za pašování želv

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Téměř dva roky vězení a pokutu ve výši 18.000 dolarů (asi 340.000 korun) v pondělí vyměřil americký soud Japonci, který se pokusil z Japonska do USA propašovat desítky živých želv schovaných v krabicích od sušenek. Informovala o tom dnes agentura AP.

Acuši Jamagami stráví za mřížemi 21 měsíců. Hrozil mu přitom až dvacetiletý maximální trest. V dopise soudci se Jamagami za svůj čin omluvil a slíbil, že už se nikdy o pašování zvířat nepokusí. "Cítím se nesmírně zahanbený a zkroušený tím, co jsem udělal," napsal Jamagami.

Federální agenti zadrželi devětatřicetiletého Jamagamiho s dalším společníkem v lednu 2011 na letišti v Los Angeles v rámci tajného vyšetřování pod krycím názvem Operace létající želva.

Želvy byly v krabicích od sušenek

Oba muži pocházející z Ósaky měli 55 želv v krabicích od sušenek ukrytých v zavazadle. Federální žalobce označil způsob přepravy želv za krutost na zvířatech a dodal, že přeprava těchto zvířat mohla znamenat riziko rozšíření salmonely. Navíc většina pašovaných zvířat patřila k ohroženým druhům a jejich přeprava je možná jen s odpovídajícím povolením.

Jamagami si podle vyšetřovatelů udělal z pašování želv a dalších plazů výnosný obchod. Želvy propašované z Japonska prodal do amerických zverimexů, a naopak nakoupil želvy a hady pocházející ze Severní Ameriky, které propašoval do Japonska. Od roku 2004 údajně uskutečnil více než 40 cest, kdy často platil kurýrům, aby za něj živý kontraband převáželi.

Tagy: trest USA Japonsko želvy pašování

Zdroje: ČTK