Japonci si zase brousí zuby na velryby. I přes soudní zákaz

- Aktuality autor: pal

Japonsko ještě letos obnoví lov velryb u Antarktidy a to i přes to, že doposud Mezinárodní velrybářské komisi (IWC) nedodalo důkazy o tom, že mořské živočichy loví kvůli vědeckému průzkumu. 

Japonci se nechtějí vzdát lovu velryb, který považují za svoji národní tradici

Japonci se nechtějí vzdát lovu velryb, který považují za svoji národní tradici,zdroj: Profimedia.cz

Vědecký výbor IWC ve své páteční zprávě uvedl, že nebylo možné určit, zda je zabíjení zvířat nezbytné k regulaci velrybí populace.

Japonští úředníci slíbili, že předloží dodatečné údaje na podporu svých argumentů. Tvrdí, že japonský plán obnovit lov velryb v Antarktidě v letošní sezóně nedoznal žádných změn.

IWC zakázala komerční lov velryb v roce 1986, ale Japonsko pokračuje v jejich zabíjení v rámci výjimky pro vědecký výzkum. Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) loni Tokiu nařídil přestat s lovem v Jižním ledovém oceánu, protože podle něj jde o komerční, nikoli vědeckou aktivitu, jak tvrdí Japonci.Tokio proto slíbilo vypracovat nový program lovu, což ale také nesplnilo.

Japonské úřady tvrdí, že lovení kytovců je součástí japonské kultury. Kritici poukazovali na to, že maso usmrcených zvířat stejně vždy skončilo na stolech japonských labužníků. Kromě Japonska výjimku z moratoria na zákaz lovu velryb využívají Island a Norsko.

Japonsko může dál lovit velryby v severním Pacifiku, kde funguje jeho druhý, menší údajně vědecký program zaměřený na lov velryb.

Tagy: zahraničí Japonsko Antarktida zvířata a příroda ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK