Japonci plánují odvykací tábory pro děti závislé na internetu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Japonci plánují speciální odvykací tábory, které dětem pomohou překonat závislost na internetu. Podle ministerstva školství trpí touto formou závislosti více než 500.000 japonských dětí ve věku od 12 do 18 let. Toto číslo se navíc neustále zvyšuje, informoval britský deník The Daily Telegraph. Na táborech by měly být děti absolutně odříznuty od počítačů, mobilních telefonů či nejrůznějších počítačových her.

"Závislost na internetu se stává čím dál tím větším problémem," uvedl mluvčí japonského ministerstva školství Akifumi Sekine. "Odhadujeme, že je postiženo okolo 518.000 dětí na základních a středních školách po celém Japonsku. O mnoha případech navíc vůbec nevíme," dodal.

Ministerstvo má nyní v plánu výzkumný projekt zaměřený právě na závislost na internetu. Rovněž již požádalo vládu o financování speciálních programů, díky kterým si děti začnou "odvykat". "Chceme je dostat pryč z virtuálního světa a přimět je k tomu, aby vedli skutečnou komunikaci s ostatními dětmi a dospělými," vysvětlil mluvčí.

Odvykací tábory by se měly konat v místech, kde neexistuje žádný přístup k internetu. Děti se budou účastnit různých sportů, hrát hry a na vše budou dohlížet psychoterapeuti pro případ, že by návrat do skutečného světa byl pro školáky příliš traumatický.

Závislost na internetu může v některých případech vést až k poruchám spánku a příjmu potravy. U některých mladých Japonců se objevují i příznaky depresí.

Tagy: Japonsko závislost na internetu odvykací léčba

Zdroje: ČTK