Janoušek před soudem odmítl, že by ženu autem srazil úmyslně

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 7. 2013 16:25) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Lobbista Roman Janoušek, který čelí obžalobě z pokusu o vraždu kvůli sražení ženy autem v opilosti, před pražským městským soudem pouze přečetl své prohlášení. Na otázky soudu i státní zástupkyně odmítl odpovídat. Lobbista uvedl, že ženu nesrazil úmyslně. Omluvil se jí také, své jednání označil za chybu. Obžaloba ho kvůli loňské dopravní nehodě viní z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až osmnáctileté vězení.

Rekonstrukce nehody Romana Janouška

Rekonstrukce nehody Romana Janouška,zdroj: isifa/MAFRA/Viktor Chlad

"Neviděl jsem ji. Kdybych ji viděl, tak zastavím a poskytnu pomoc," zdůraznil Janoušek, který po přečetní svého prohlášení opustil soudní místnost. Požádal také o konání dalších jednání ve své nepřítomnosti. "Udělal jsem chybu, kterou mi nikdo neodpáře," sdělil. Dodal, že je připraven nést následky svého jednání. 

Janoušek u soudu zmínil také to, že nehoda se stala v době, kdy média propírala odposlechy, na nichž jsou zachyceny jeho hovory s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem. "Měl jsem výkyvy nálad a byl jsem nervózní," popisoval Janoušek svůj tehdejší stav. Ohradil se proti tomu, že by se snažil vyhýbat trestnímu stíhání pobytem v nemocnici. Janouška totiž lékaři nedávno operovali, měl krevní sraženinu na mozku. 

Alkohol a kokain

Právě svým zdravotním stavem dnes Janoušek zdůvodnil, proč se nebude účastnit dalších jednání a proč pouze četl své prohlášení. "Ty problémy jsou setrvalé, má problémy se soustředěním a poslední lékařská zpráva, kterou jsme založili do spisu, byla o tom, že 14. července prodělal další bezvědomí," řekl novinářům jeho advokát Vít Široký. 

Soud dnes krátce vyslechl i Zorana Kazimiroviče - zástupce mediální firmy Ora Print, jíž patří auto, které Janoušek řídil. Muž prohlásil, že lobbista je ve společnosti zaměstnán na vedlejší pracovní poměr jako poradce. Janoušek Ora Print v minulosti založil a spekuluje se o tom, že po svém údajném odchodu z firmy v roce 2002 zůstal jejím faktickým majitelem skrytým za anonymní akcie. Ora Print vzbudila pozornost médií mimo jiné proto, že v letech 2002 až 2010 inkasovala od Všeobecné zdravotní pojišťovny několik stovek milionů korun. Několik let v ní působil exministr vnitra Radek John. Ten v době, kdy se po Janouškovi stal předsedou představenstva společnosti, spolupráci s lobbistou popíral. 

Oběť nemá trvalé následky

Před soudem dnes vypovídala také žena, kterou Janoušek srazil. Uvedla, že považuje finanční kompenzaci za dostačující, a proto se nepřipojila k trestnímu řízení jako poškozená. Podle oficiálních informací dostala téměř 900.000 korun. Přiznala také, že určité zdravotní komplikace u ní stále přetrvávají, její advokát Josef Lžičař ale doplnil, že žádné trvalé následky nemá. 

K samotnému incidentu žena sdělila, že ji Janoušek srazil, když byla na úrovni pravého předního světlometu auta. "Po nárazu si nic nepamatuji," poznamenala poškozená cizinka skrze tlumočnici. Několikrát také pouze odkázala na svou výpověď na policii. Tehdy přitom vypověděla, že ji Janoušek zřejmě nesrazil úmyslně. 

"Nevím, jestli ji vzal nárazníkem nebo zrcátkem," uvedl u soudu jeden z kolemjdoucích svědků. "Rychlost nedokážu odhadnout, to auto ale téměř vystřelilo," odpověděl muž na dotaz státní zástupkyně Jany Kadeřábkové, zda dokáže odhadnout rychlost akcelerace vozu. 

Dechová zkouška až na šestý pokus

Předseda senátu Tomáš Kubovec pak četl výpověď jednoho z policistů, který s Janouškem hovořil mezi prvními. Pětačtyřicetiletý podnikatel podle něho seděl v parku na lavičce. "Představil se jako Roman. Vypadal, jako když jej někdo vzbudil. Mluvil pomalu a slabě," popsal do protokolu policista první setkání s Janouškem. Lobbista se přiznal, že pil, choval se prý slušně. Policistův kolega pak u soudu doplnil, že dechovou zkoušku se policistům podařilo provést až zhruba na šestý pokus. 

Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze 4. Janoušek, kterému policie naměřila při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu, narazil do vozu před sebou. Nehodu však neřešil a jel dál. Po několika desítkách metrů zastavil na světelné křižovatce na červenou. Řidička nabouraného vozu jej ve snaze o incidentu mluvit doběhla a postavila se před Janouškovo auto. 

Tehdy jedenapadesátiletá žena vietnamské národnosti se snažila boucháním do kapoty vozu Janouška přimět, aby vystoupil. Lobbista ale dvakrát s autem popojel proti ženě. Když ani poté cestu neuvolnila, Janoušek se podle žalobkyně v okamžiku rozsvícení zeleného světla na semaforech rozjel. Žena v tu chvíli byla v úrovni pravého předního světlometu Janouškova luxusního SUV značky Porsche.

Janoušek má zřejmě stále řidičák

Podnikatel ženu autem srazil a ujel, podle státní zástupkyně musel vědět, že ji může usmrtit. Způsobil jí otok mozku a několik dalších zranění, což ji podle lékařů ohrožovalo na životě. Žena strávila přibližně měsíc a půl v nemocnici. Janoušek s ní uzavřel dohodu o narovnání. 

Hlavní líčení se bude konat každý den až do pátku, ve středu dopoledne budou vypovídat další svědci nehody, odpoledne pak znalci z oboru psychiatrie a psychologie. Tento týden verdikt nepadne kvůli omluvám některých svědků, pokračovat by jednání mělo zřejmě začátkem září. 

Kubovec dnes také zmínil, že Janoušek měl v osmnácti letech zakázáno řídit, více to však neupřesnil. "Já si myslím, že mu odebrán nebyl, ale nevím to," reagoval Široký na dotaz novinářů, zda Janoušek aktuálně řidičským oprávněním disponuje.

Tagy: kauza Janoušek

Zdroje: ČTK