Janota: Rozpočet na rok 2011 připraví ještě tato vláda

- Aktuality autor: red

Státní rozpočet na rok 2011 pravděpodobně připraví ještě vláda Jana Fischera. Na setkání Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR se zástupci kabinetu to ve středu řekl ministr financí Eduard Janota.

Šéf financí chce do 14 dnů připravit koncept další nápravy stavu veřejných financí. "Budu se muset vrátit k opatřením, která byla zrušená nebo revidovaná," uvedl Eduard Janota

Potíž je podle něj hlavně v platné legislativě, která byla vytvořena pro hospodářský růst kolem pěti procent, nepočítala ale s recesí nebo s růstem hospodářství do dvou procent. "Řešíme hluboký strukturální problém, o kterém politici nechtějí slyšet a mají z něj kopřivku," poznamenal ministr. 

Cestou k nápravě veřejných financí podle Janoty není vyšší zdanění firem. To ve svém volebním programu má například ČSSD. Ani zdanění fyzických osob by nemělo překročit 31 procent, míní ministr. 

Premiér Fischer zmínil před podnikateli situaci tuzemských domácností. Ty podle něj pocítí dopady recese až letos. Rok 2010 tak pravděpodobně bude obdobím poklesu konečné spotřeby domácností.

Tagy: Vláda fischer rozpočet 2011

Zdroje: ČTK