Janota: Na rok 2011 nedopustím schodek nad 4,8 % HDP

- Aktuality autor: red

Pokud bude současný český ministr financí Eduard Janota sestavovat i rozpočet pro příští rok, za žádných okolností nepředloží vyšší schodek veřejných financí než 4,8 procenta hrubého domácího produktu.

Řekl to během jednání unijních ministrů financí v Bruselu. Podle něj by varováním pro české politiky mělo být právě Řecko, které se kvůli vysokým dluhům ocitlo na pokraji bankrotu. 

Eduard Janota by pro rok 2011 škrtal výdaje rovnoměrně s navyšováním příjmů, aby byl takový rozpočet průchozí. Osobně by ale raději výrazně zasahoval do výdajů, uvedl. 

"Budu-li se na tom muset sám podílet, tak minimálně 50 na 50 (poměr zásahů do příjmů a výdajů) je pro mě ta varianta naprosto minimální. Pochopitelně raději bych tak jednu třetinu příjmy a dvě třetiny výdaje, ale to je v českých poměrech velmi složité," řekl ministr.

Janota by mohl sestavovat rozpočet i pro příští rok v případě, že se protáhnou povolební vyjednávání. Volby se konají na konci května a ministerstvo financí obvykle začíná s přípravou nového rozpočtu v červnu. 

Janota se nicméně v tomto případě hodlá striktně držet takzvaného konvergenčního programu, který vláda před nedávnem poslala do Bruselu. Zavázala se v něm právě k tomu, že v roce 2011 schodek veřejných financí nepřekročí 4,8 procenta HDP.

"Pochopitelně ta situace bude na jedné straně složitá, na druhé straně jednoduchá. Já se budu držet kriterií, která jsou v Konvergenčním programu, a já prostě nepředložím jiný rozpočet než ten, který bude mít deficit maximálně 4,8 procenta HDP jako celek. Jiný materiál do té vlády ani nedám, budu-li muset," dodal. 

Konvergenční program schválený českou vládou nastiňuje úspory, které by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu, hranici požadovanou Evropskou unií, v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP. Loni byl podle předběžných údajů ministerstva financí deficit veřejných financí 6,6 procenta HDP.

Tagy: hdp peníze rozpočet schodek

Zdroje: ČTK