Jan Fischer je neschopný se rozhodnout koho podpořit do druhého kola

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer zatím před druhým kolem volby nepodpoří ani Miloše Zemana (SPOZ), ani Karla Schwarzenberga (TOP 09). Někdejší předseda úřednické vlády a favorit předvolebních průzkumů se prý rozhodne až těsně před začátkem druhého kola, oznámil dnes. Ani jeden z finalistů není podle Fischera "nezávislý". Jinde se kandidáti podpory dočkali. Strana zelených dnes vyjádřila jasnou podporu Schwarzenbergovi, vedení senátorského klubu ČSSD zase Zemanovi. 

Jan Fischer

Jan Fischer,zdroj: Mediafax

"O prezidentský úřad jsem se ucházel jako nezávislý občanský kandidát s vizí zásadní změny fungování české politiky. V tomto smyslu ani jeden ze dvou stranických kandidátů neslibuje pozitivní posun," sdělil Fischer. "V příštích dnech budu sledovat průběh kampaně a na základě chování obou kandidátů se vyjádřím krátce před druhým kolem volby," doplnil. 

Předseda vládní strany TOP 09 Schwarzenberg se podle něj podílel na řadě chybných rozhodnutí vlád Petra Nečase i Mirka Topolánka (oba ODS), například na zvýšení daní nebo reálném snížení důchodů. "Nese spoluodpovědnost za činnost ministra Miroslava Kalouska (TOP 09) i za tolik kontroverzní amnestii. Vzbuzuje otázky, zda může plnit jeden z hlavních úkolů prezidenta, a to spojovat společnost," uvedl.

Kritizoval prý Zemana v minulosti

"K Miloši Zemanovi jsem se vyjádřil opakovaně a otevřeně," dodal Fischer. Před prezidentskou volbou kritizoval Zemanovo dřívější působení v politice i jeho předvolební kampaň. Jako favoriti prvního kola se střetli v několika debatních duelech. 

Dnes naopak jasně vyjádřila podporu Schwarzenbergovi Strana zelených. "Jeho protivník Miloš Zeman je pro Zelené zcela nepřijatelným kandidátem. Ochranou životního prostředí otevřeně pohrdá, je neprůhledně provázán s domácími i zahraničními lobbisty a jeho éra v čele vlády dala základ korupčnímu prostředí," sdělil dnes médiím předseda strany Ondřej LiškaPřesto zelení kritizují i současnou vládu, včetně Schwarzenberga, například kvůli "nezvládnuté důchodové reformě". Předsedu TOP 09 a ministra zahraničí rovněž vyzývají k nápravě důsledků amnestie. 

ČSSD paktující s KSČM nepřekvapila

Předsednictvo senátorského klubu ČSSD v prohlášení uvedlo, že "v žádném případě nepodporuje Karla Schwarzenberga - 1. místopředsedu asociální vlády Petra Nečase a předsedu TOP 09". Podporu vyslovilo Zemanovi

Již dříve vyjádřili Schwarzenbergovi podporu nepostupující prezidentští kandidáti Přemysl Sobotka (ODS) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL) či grémium ODS. Bývalého premiéra Miloše Zemana zase podpořila před druhým kolem ČSSD, kterou kdysi vedl, KSČM nebo národní socialisté vedení Jiřím Paroubkem, který stejně jako Zeman také stál v čele ČSSD.

Tagy: schwarzenberg prezidentské volby jan fischer

Zdroje: ČTK