Jaký je důsledek finanční krize? Více tlustých lidí

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

O finanční krizi toho bylo napsáno spoustu. Nyní ale vychází najevo méně zřejmý fakt, a sice, že krize urychlila vývoj obezity a nadváhy. Konkrétní čísla jsou ze členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)

Dětská obezita (ilustrační fotografie)

Dětská obezita (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

V zemích OBSE je v průměru 18 procent obézních obyvatel, zatímco do roku 1980 to bylo méně než deset procent.

V průměru více než polovina dospělých a pětina dětí v zemích OBSE trpí různým stupněm nadváhy. Před pěti lety se sice obezita obyvatel snižovala, ale za ekonomické krize se zvýšila, protože lidé snižovali náklady na stravu a více konzumovali levnější a kaloričtější potraviny.

Například ve Spojených státech každé zvýšení míry nezaměstnanosti o jedno procento vedlo v letech 2008 a 2009 ke snížení konzumace ovoce a zeleniny o 5,6 procenta, uvedli autoři zprávy. V Británii se podle nich stejné náklady na potraviny snížily o 8,5 procenta.

Obezita podporuje vznik kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a některých druhů rakoviny. Pro země OBSE, k nimž patří i Česká republika a Slovensko, je obezita podle dokumentu těžkým sociálním a lidských břemenem. Vedle desítek evropských zemí tvoří OBSE rovněž Spojené státy a Kanada.

Tagy: Evropa obezita krize

Zdroje: ČTK