Jako z akčního filmu: Dva Američané zastavili atentátníka v rychlovlaku

- Aktuality autor: pal

Jako v nějakém hollywoodském filmu si museli připadat cestující ve francouzském rychlovlaku. Šestadvacetiletý muž marockého původu se pokusil zaútočit na lidi ve vlaku, který jel z Amsterodamu na sever Francie, ale dvěma americkým vojákům se ho podařilo "zpacifikovat". Hrdinský čin obou mužů ocenil jak americký prezident Barack Obama, tak francouzský prezident Francois Hollande. 

Američané, kteří zachránili cestující z francouzského rychlovlaku

Američané, kteří zachránili cestující z francouzského rychlovlaku,zdroj: Twitter

Belgický premiér Charles Michel označil incident za teroristický čin. Podle francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea je útočník podezřelý z příslušnosti k "radikálnímu islámskému hnutí". Totožnost 26letého muže se stále ověřuje.

Američané, kteří útočníka přemohli, jsou vojáci. Jeden z nich se v červenci vrátil z Afghánistánu, druhý slouží na Azorech, uvedla AP. Podle zpravodajství BBC je jeden příslušníkem národní gardy a druhý letectva.

Útočník oblečený do džín a modrého trička, který nastoupil v Bruselu, byl vyzbrojený automatickou puškou, zřejmě typu Kalašnikov, pistolí a nožem. Cestující podle agentury AFP nejprve zaslechli výstřel a řinčení rozbitého skla.

Američtí vojáci podle BBC pak zjistili, že někdo nabíjí zbraň na záchodě a vrhli se na něho, když vyšel ven. Když se útočník připravoval ke střelbě, jeden z nich křikl na toho druhého: "Spencere, na něj!"

Muž uběhl chodbičkou asi deset metrů a vrhl se na střelce, kterého chytil pod krkem. Mezitím druhý voják pachateli vyrval zbraň.

Útočník ale ještě stačil vytáhnout nůž a prvního z Američanů několikrát pořezat na zátylku a skoro mu amputovat palec. K dvojici vojáků se připojil ještě třetí Američan - společně pachatele zbili až do bezvědomí.

Některý z účastníků incidentu údajně utrpěl střelné zranění, ale zatím není jasné, kdo to byl. Lehce zraněn byl také francouzský herec Jean-Hugues Anglade známý z filmu Brutální Nikita, který rozbil okenní sklo, aby spustil poplach.

Anglade obvinil personál vlaku, že se při incidentu uzamkl v čelním motorovém vagónu a odmítal k sobě vpustit vyděšené cestující z ostatních vozů.

Také média shodně označují zásah Američanů za hrdinský čin. Podle deníku Le Monde zabránili většímu masakru ve vlaku, ve kterém jelo 554 cestujících.

Incident se stal sedm měsíců po teroristickém útoku v Paříži, při kterém byla mimo jiné povražděna část redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Tagy: Francie zahraničí teroristický útok útoky a atentáty

Zdroje: ČTK