Jaká korupce? To jsou jen zcestné představy, tvrdí obžalovaný ostravský lobbista

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Lobbista Martin Dědic obžalovaný z toho, že pomáhal v Ostravě firmám k veřejným zakázkám, tvrdí, že je čistý jako lilie. Veškerá obvinění jsou podle něj jen mylnými představami státního zástupce. Tyto "představy" mu ovšem podle obžaloby vynesly kolem 30 milionů korun. 

Lobbista Martin Dědic

Lobbista Martin Dědic,zdroj: Profimedia.cz

V korupční aféře, kterou dnes soud začal řešit, je obžalováno osm lidí a čtyři firmy. Dědicovi hrozí až 12 let vězení, ostatním obžalovaným tresty v rozmezí dva roky až osm let. Podle obžaloby měl Dědic velmi úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností Dopravní podnik Ostrava a Městská nemocnice Ostrava-Fifejdy, ale i na regionální politiky, například bývalého hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), či dnes už také bývalé náměstky ostravského primátora Simonu Piperkovou či Lumíra Palyzu (oba ČSSD).

Díky těmto vazbám měl podle obžaloby informace o veřejných zakázkách dopravního podniku a nemocnice. Zadávací kritéria údajně ovlivňoval tak, aby vyhovovala jím vybrané firmě. Za takové zprostředkování zakázky pak inkasoval provizi.

Celkem takto podle státního zástupce vydělal okolo 30 milionů korun. Zda ze získaných úplatků dál ještě někoho z úředníků či zaměstnanců městských společností vyplácel, se v obžalobě neuvádí.

"Naprosto se distancuji od obvinění uvedených v obžalobě," řekl Dědic dnes před soudem. Tvrdí, že nikdy nezneužíval své vztahy s pracovníky magistrátu, aby ovlivňoval veřejné zakázky a o fungování městských firem se vůbec nezajímal. Naopak se dnes snažil zpochybnit práci policie i státního zastupitelství.

Žalobce Vít Koupil je podle něj zaujatý a během vyšetřování prý někdo v Dědicův neprospěch manipuloval s důkazy. "Vše je pouhá představa státního zástupce," řekl nakonec Dědic.

Koupil je opačného názoru. Podle obžaloby Dědic ovlivňoval zakázky na nákup tramvají pro ostravský dopravní podnik, zakázku na nákup zdravotnického zařízení pro nemocnici či stavební práce v jejím areálu. Nejprovázanější podle Koupila byla Dědicova spolupráce se společností Pragoimex. V obžalobě je uvedeno, že ve spolupráci s vedením dopravního podniku a jeho zaměstnancem nastavil kritéria zakázek tak, že nabídku mohla podat jen tato firma.

V případě společnosti Pragoimex se jednalo například o zakázku na dodávku 15 zrekonstruovaných tramvají T3, dodávku nízkopodlažní tramvaje či rekonstrukci osmi vozů T3. Byly to zakázky v hodnotě dosahující 500 milionů korun. Podle obžaloby za to firma vyplatila úplatky v hodnotě dosahující 23 milionů korun. Vše bylo administrativně vyřešeno smlouvou o poskytnutí poradenských služeb.

Dalších 23 obviněných

Pravděpodobně v souvislosti právě s kauzou Dědic v pondělí bylo obviněno dalších 23 lidí. Podle Koupila jsou podezřelí ze zkrácení daně ve formě organizované zločinecké skupiny. Způsobená škoda činí 360 milionů korun. 

"V dané věci došlo k obvinění 23 osob. Řada z nich je v současné době v režimu zadržení. Škoda přesahuje 360 milionů korun," řekl Koupil.

Blíže případ s ohledem na vyšetřování nechtěl komentovat. Dodal jen, že lidé byli obvinění ze zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby, účasti na zločinecké skupiny. "Jedna osoba je obviněna z legalizace výnosů z trestné činnosti," doplnil.

V souvislosti s kauzou Dědic policie už jednou několik lidí za daňové trestné činy obvinila. Stalo se tak loni v září. Dva lidé a jedna firma byli obviněni nově, dalším dvěma osobám a jedné firmě státní zástupce stávající obvinění rozšířil. Šlo především o reklamní agenturu, její majitele. Podle kriminalistů pomáhali dalším společnostem nezákonně snižovat daňový základ.

Nejvyšší státní zastupitelství ale nakonec tento krok na základě podané stížnosti zrušilo. Státní zástupce tehdy dospěl k závěru, že usnesení o zahájení trestního stíhání je nezákonné a předčasné, současná důkazní situace neumožňuje zahájení trestního stíhání. Zda se jedná o pokračování vyšetřování této větve, Koupil v pondělí potvrdit nechtěl.

Tagy: Česko Ostrava domácí česká justice korupce a úplatkářství kauza Dědic

Zdroje: ČTK