Jak vysoký bude schodek státního rozpočtu!? Za letošek 90 miliard

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Letošní schodek státního rozpočtu je 90 miliard korun, za příští rok to už bude 100 miliard. Takový je odhad premiéra Bohuslava Sobotky. Letošní schodek je o 26 miliard nižší, než se původně plánovalo. Pro příští rok počítá státní kasa s růstem ekonomiky o 2,5 procenta a penězi ze státních firem.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: Profimedia.cz

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že schodek rozpočtu bude v letošním roce kolem 90 miliard Kč, tedy výrazně nižší než plánovaných 112 miliard korun. Plánuje proto revizi rozpočtu, která by podpořila hospodářský růst. Sobotka to řekl v pořadu Otávky Václava Moravce s tím, že pro příští rok nadále počítá s plánovaným schodkem 100 miliard Kč.

Sobotka předpokládá, že tuzemská ekonomika poroste v letošním i příštím roce o 2,5 procenta. "Nemáme signály o tom, že by se blížilo ekonomické ochlazení," uvedl.

Vládu čeká jednání o státním rozpočtu na příští rok během září. Lze očekávat stejně jako v předchozích letech, že rozpočet schválí až po více jednáních. Ministerstvo financí počítá se schodkem rozpočtu 100 miliard korun, přičemž již během srpna si vyjednali ministři proti původnímu plánu o více než 16 miliard korun více na výdajích. Vyšší příjmy mají obstarat lepší výběr daní a peníze ze státních firem.

Vláda musí podle rozpočtových pravidel schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny návrh rozpočtu do konce září. Během srpna proběhla již samostatná jednání mezi místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a jednotlivými ministry. Jednání by přitom ještě měla pokračovat i v následujících dnech, více peněz ještě požadují například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nebo ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Tagy: ČSSD Česko schodek státní rozpočet Ministerstvo financí ČR ČR Sobotka

Zdroje: ČTK