Jaderná katastrofa v Japonsku se nekoná. Zatím.

- Aktuality autor: red

V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska nejvíce poškozené pátečním zemětřesením, se po výbuchu zřítila část budovy. Konstrukce kryjící reaktor nebyla podle mluvčího japonské vlády poškozena, ale několik zaměstnanců bylo zraněno.

Vláda po havárii sdělila, že z nestabilního reaktoru unikla radiace. Po několika hodinách však upřesnila, že únik nebyl rozsáhlý a že podle naměřených hodnot úroveň radiace v okolí zařízení klesá. Tlak v reaktoru, se kterým se jaderní odborníci potýkají, rovněž klesá.

Tlaková nádoba vydržela

Ve stejném duchu se podle DPA vyjádřila také společnost Tepco, která elektrárnu provozuje. Premiér Naoto Kan v projevu připustil obavy ze situace ve Fukušimě 1, o roztavení jádra ale nehovořil.

Japonská bezpečnostní agentura již dříve uvedla, že je jen málo pravděpodobné, že by kryt reaktoru utrpěl vážné škody.

Situaci ještě před oznámením vlády komentovala řada odborníků. Britský profesor Paddy Regan  řekl, že velký problém by byl, kdyby vybuchla tlaková nádoba, která obsahuje jaderné palivo, ale na to to nevypadá.

Lidé raději opouštějí oblast

Podle fyzika Robina Grimese se mohly zastavit záložní generátory, přestože předtím začaly fungovat. Následně se mohla zvýšit teplota a tlak, který se výbuchem uvolnil.

"Navzdory poškození vnější struktury, pokud vnitřní ocelová nádoba zůstane nedotčena, je pak naprostá většina radiace zachycena," dodal.

Podle Tepco výbuch nastal po (blíže neupřesněném) otřesu a vzápětí se částečně zřítily zdi a střecha.

Japonské televizní stanice přesto raději vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí aby se uzavřeli doma a neotvírali okna.  Někteří ze strachu před katastrofou zamířili na jih země.

Zdroje: ČTK