Jaceňuk: Rusko Ukrajině 'ukradlo' nejen Krym, ale i miliardy kubíků plynu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk v Bruselu promluvil o krádeži plynu, kterou mělo provést Rusko v okamžiku, kdy anektovalo ukrajinský Krym. Dohromady se pak jedná o dvě odcizené miliardy kubických metrů plynu, vrty na pevnině i na moři a celé ropné společnosti.

Arsenij Jaceňuk

Arsenij Jaceňuk,zdroj: Profimedia.cz

Kyjev je podle něj přesto připraven urychleně zaplatit ruskému Gazpromu své nedoplatky za odebraný zemní plyn, ruská strana ale musí uznat dříve domluvenou a nyní Ruskem odmítanou cenu 268,5 dolaru (asi 5300) za 1000 metrů krychlových. 

Moskva musí přestat používat zemní plyn jako nový typ nekonvenční zbraně, zdůraznil Jaceňuk v Bruselu po jednání své vlády s Evropskou komisí. "Ukrajina je nedoplatky připravena zaplatit, pokud Rusko bude hrát podle pravidel ohledně ceny, kterou po Ukrajině žádá. To je důležité a dohoda by měla být do konce května," podpořil jej na společné tiskové konferenci také předseda Evropské komise José Barroso. 

Pokračují podle něj přípravy na další jednání odpovědných ministrů Ruska, Ukrajiny a zástupce Evropské komise o tomto tématu. "Věřím, že není v ničím zájmu prohlubovat problémy v oblasti energetiky a používat energetiku jako politický nástroj," poznamenal Barroso. Pokud chce být Rusko vnímáno jako věrohodný dodavatel, bylo by pro něj nevýhodné hrát s energetikou politické hry, dodal. 

Gazprom oznámil, že Ukrajina má za červnové dodávky zemního plynu zaplatit předem 1,66 miliardy dolarů (33 miliard Kč). Státem ovládaný ruský podnik již v pondělí potvrdil, že dodávky suroviny na Ukrajinu zastaví, pokud nedostane za červnový plyn zaplaceno předem. Celkový dluh Kyjeva za dodaný plyn nyní činí 3,51 miliardy USD (69,5 miliardy Kč). Ukrajina však platby předem za současnou cenu odmítá. 

Kyjev se snaží změnit podmínky dohody z roku 2009 uzavřené za vlády expremiérky Julije Tymošenkové. Podle této dohody musí Ukrajina koupit stanovený objem plynu, ať ho potřebuje nebo ne, za cenu 485 dolarů za 1000 metrů krychlových, což je nejvyšší cena v Evropě. Poté, co bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč loni na podzim odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, Rusko cenu snížilo až na 268,5 dolaru. Nyní však Rusko trvá na platnosti staré smlouvy a staré ceny. 

Jaceňukova vláda Gazpromu nabídla, že pokud Rusko prodlouží dříve domluvenou a Kyjevem stále uznávanou cenu 268,5 dolaru (5300 Kč) za 1000 metrů krychlových plynu, Ukrajina své nedoplatky v deseti dnech urychleně zaplatí. 

"Ale nejdříve musíme podepsat dohodu, teprve pak se bavit o nedoplatcích," poznamenal dnes ukrajinský premiér s tím, že Kyjev je připraven k tržnímu chování. Kyjev už také Moskvu upozornil, že pokud nebude rychle dosaženo dohody, obrátí se Ukrajina na arbitrážní soud ve Stockholmu. 

"Rusko anektovalo Krym. Rusko zabavilo ukrajinský majetek za desítky nebo stovky dolarů včetně státem vlastněných ropných a plynárenských společností," zdůraznil v Bruselu Jaceňuk. "Ukradli přes dvě miliardy kubických metrů ukrajinského plynu, ukradli naše těžní pole, ukradli naše společnosti, ukradli naše vrty na pevnině i na moři. Uvidíme se s Ruskem u soudu," upozornil. 

Společnost Černomorněftěgaz, o které Jaceňuk hovořil, se v pondělí ocitla mezi prvními dvěma firmami z Krymu, kterým EU zmrazila jejich evropská aktiva poté, co byla tamními úřady vyvlastněna. 

Tagy: Rusko krádež plyn Ukrajina Gazprom

Zdroje: ČTK