J&T Banka odmítá tvrzení Respektu, že porušila zákon

- Aktuality autor: red

J&T Banka odmítla informace časopisu Respekt, že překročením limitů stanovených pro poskytování úvěrů tzv. propojeným osobám porušila zákon.

V reakci na informace zveřejněné v pondělním vydání týdeníku Respekt to řekl ředitel marketingu skupiny J&T Petr Málek. 

Respekt napsal, že Česká národní banka provádí letos stejně jako loni takzvanou dohlídku v J&T Bance. V loňském roce ČNB podle týdeníku prověřovala banku proto, že půjčila firmám v rámci své vlastní skupiny o šest miliard Kč více, než povoloval zákon. Důvody letošního opakovaného šetření centrální banka nechce komentovat, uvedl Respekt.

"Obvinění, že J&T Banka porušila zákon tím, že překročila limity stanovené pro poskytování úvěrů propojeným osobám, je nepravdivé. ČNB nikdy nevydala rozhodnutí, ve kterém by uvedla, že J&T Banka překročila limity stanovené pro poskytování úvěrů propojeným osobám," řekl Málek. 

Vedle objasnění finančních vazeb v rámci své skupiny musela podle Respektu v minulosti J&T Group splnit i další požadavky ČNB. K tomu potřebovala sehnat miliardy korun, uvedl týdeník. Proto prý byla donucena prodat části podílů ve dvacítce svých nejvýnosnějším firem, ve kterých tím přišla o většinový podíl. 

V důsledku těchto operací vznikl Energetický a průmyslový holding (EPH), v němž J&T stejně jako skupina PPF podnikatele Petra Kellnera drží 40 procent, zbylých 20 procent akcií získal dřívější partner J&T Daniel Křetínský. Ten týdeníku potvrdil, že skupina J&T tak od PPF i jeho samotného získala dohromady 13 miliard korun. 

Činností J&T Banky se podle týdeníku chystá zabývat také americká centrální banka Fed. O její aktivity se zajímá proto, že jednou z jejích kreditních karet byla zaplacena koupě blíže nespecifikované nemovitosti v Kalifornii. V karibském Barbadosu navíc funguje J&T Bank & Trust Corporation, v níž mají vklady i občané USA.

Tagy: peníze banka respekt

Zdroje: ČTK