Izraelští a libanonští vojáci na sebe stříleli, šest mrtvých

- Aktuality autor: red

Nejméně šest mrtvých si v úterý vyžádala prudká přestřelka mezi izraelskou a libanonskou armádou na hranicích obou států. Mezi oběťmi jsou tři libanonští, dva izraelští vojáci a jeden libanonský novinář.

S odvoláním na libanonské zdroje to uvedla agentura AP. OSN vyzvala obě strany ke zdrženlivosti. 

Jde o nejvážnější střet v oblasti od roku 2006, kdy skončila válka vedená Izraelem proti islámským radikálům z hnutí Hizballáh na libanonském území. K výročí ukončení tohoto konfliktu se očekává projev vůdce Hizballáhu Hassana Nasralláha. 

Z vyprovokování nových střetů se obě strany obviňují navzájem. Izrael odpovědnost za incident připsal libanonské vládě, ale libanonský premiér tvrdí, že byla narušena svrchovanost jeho země. Sýrie okamžitě podpořila Bejrút prohlášením, že stojí za ním. 

Libanonské hnutí Hizballáh, které v minulosti v pohraničí bojovalo proti Izraeli, se od incidentu distancovalo. Podle pozorovatelů je událost důkazem napětí panujícího na hranici. 

Palbu vyprovokoval pokus Izraelců odstranit strom z hraničního pásma poblíž města Kirjat Šmona. Vojáci použili jeřáb, z něhož se jeden z nich snažil dosáhnout na strom, který stál v cestě hlídkám. Sahal za plot, který Izrael postavil na své straně hranice a který se s hranicí nekryje. Libanonští vojáci na druhé straně to vyhodnotili jako vniknutí na libanonské území.

Podle libanonských zdrojů se nejméně dva vojáci stali obětí útoku izraelského vrtulníku, který dvěma raketami zničil libanonské vojenské obrněné vozidlo. Mluvčí libanonské armády ujistil, že cílem libanonský sil je obnovit klid zbraní.

Zdroje: ČTK