Izraelský poslanec se utrhl ze řetězu. Kupoval drogy a urazil postiženou kolegyni

- Aktuality autor: mba

Šéf izraelské strany Likud a premiér Benjamin Netanjahu se poprvé distancoval od chování svého problematického poslance Orena Hazana. Ten během svého ani ne osmiměsíčního působení v zákonodárném sboru čelí obvinění z napadení veřejného činitele, obtěžování žen, pasáctví prostitutek a obstarávání drog pro turisty v kasinu.

Izraelský poslanec Oren Hazan po nečekaném vítězství v letošních volbách

Izraelský poslanec Oren Hazan po nečekaném vítězství v letošních volbách,zdroj: Profimedia.cz

Podle izraelských sdělovacích prostředků Netanjahu až dosud mlčel, ale když Hazan urazil hendikepovanou kolegyni z řad opozice, dal najevo, že nic podobného nestrpí. Kain Elhararová trpí svalovou dystrofií a potřebuje kolečkové křeslo. Při jednom hlasování za ni tlačítko elektronického zařízení zmáčkl kolega, přičemž Hazan se jí jízlivě zeptal, zda dáma nepotřebuje pomoc.

Když mu Netanajhu řekl, že takto se v parlamentu mluvit nebude, prohlásil, že chtěl jenom poukázat na to, že dotyčný kolega hlasoval dvakrát. Hazan o tom něco ví, jelikož jeho otec, který byl rovněž poslanec, byl právě za podvodné dvojí hlasování z parlamentu v roce 2003 vyloučen.

Hazan agentuře AP řekl, že se považuje za přímého člověka a že lidé se těžko smiřují s tím, že říká pravdu.

Úspěch, který všechny překvapil

Do parlamentu se dostal téměř nedopatřením. Likud totiž v letošních volbách získal původně nepředpokládaný počet křesel, Hazan byl na kandidátce až poslední a s jeho vstupem do parlamentu se vůbec nepočítalo.

Hned když byl Hazan v březnu zvolen, ozvala se policie a doporučila ho obvinit z urážky pracovníka radnice v jeho domovské osadě Ariel. Měl s ním spor kvůli obstavení bankovního konta z důvodu vyrovnání dluhu. Pak se ozvalo několik žen s obviněním, že je Hazan sexuálně obtěžoval, když pro něj pracovaly v jeho telavivském baru. A nevládní organizace Breaking the Silence, která shromažďuje svědectví vojáků o vojenské službě na Západním břehu Jordánu, tvrdí, že se jí Hazan pod falešným jménem pokoušel podstrčit falešné svědectví, aby ji zdiskreditoval.

Prušvihy z bulharského kasína

Největší Hazanovy aféry ale pocházejí z období, kdy provozoval kasino v bulharském Burgasu. Tehdy se nezdráhal prominentním izraelským turistům obstarávat prostitutky přímo na pokoj nebo pro ně shánět drogy, konkrétně metamfetamin. Televizi Channel 2 to v reportáži potvrdil Hazanův řidič a dívky ze strip klubu Red Roses, které se měly nechat současným poslancem najímat.

Přestože Hazan veškerá obvinění z reportáže Channel 2 veřejně odmítl a prohlásil, že se bude bránit soudní cestou, jeho aféry nakonec přiměly ke kritickému pohledu i členy Likudu. Předseda parlamentu Juli Edelstein zakázal, aby Hazan předsedal jakékoli parlamentní schůzi, a ministr obrany Moše Jaalon odmítl přijít na akci Likudu, když zjistil, že na ní má hovořit Hazan.

"Je to kultura kanálu, která je nemyslitelná v jakémkoli západním parlamentu kdekoli na světě. Je to člověk, jakého jsme tady ještě neměli," řekl o Hazanovi Eli Sulam, která vede nevládní hnutí za kvalitní vládu.

Coby legálně zvoleného poslance Hazana nelze právní cestou z parlamentu odstranit. Z mnoha stran ale přibývá tlak na to, aby byl odsunut do pozadí.

Tagy: zahraničí Izrael

Zdroje: ČTK,The Jerusalem Post