Izraelský poslanec je pro zabití íránského prezidenta v Libanonu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanec z řad izraelské krajní pravice Arié Eldad ve středu podle agentury AFP vybídl k zabití íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda při jeho dvoudenní návštěvě Libanonu, kterou ráno zahájil.

Tato návštěva protiizraelského íránského představitele v zemi, kde Teherán podporuje radikální islámské hnutí Hizballáh, popudilo sousední Izrael. 

Eldad: Jsem pro prevenci. Zabijme ho

"Pokud se Ahmadínežád ocitne byť jen na chvíli v hledáčku nějakého izraelského vojáka, je naprosto nutné zabránit tomu, aby se vrátil domů živý... Jsem pro preventivní medicínu, která zamezuje vážným nemocem. Tato likvidace by ušetřila hodně životů," řekl médiím poslanec Arié Eldad z opoziční nacionalistické formace Národní jednota-Naděje. 

Tento profesor medicíny a odborník plastické chirurgie zdůraznil, že nejvyšší íránský představitel využívá veškerých příležitostí k vyhrožování Izraeli jeho zničením. V této souvislosti poznamenal, že dějiny by se vyvíjely jiným směrem v roce 1939, kdyby se tehdy podařilo nějakému židovskému vojákovi zastřelit Afolfa Hitlera. 

Izraelští vládní představitelé v posledních dnech nekomentovali pobyt Ahmadínežáda v sousedním Libanonu, ale diplomatickými cestami se podle AFP nechali slyšet, že jsou proti této návštěvě. 

I část politiků v Libanonou vnímá návštěvu jako provokaci

Rozporuplné reakce vyvolala návštěva i v Libanonu, kde ji prozápadní představitelé vnímají jako provokaci a podporu hnutí Hizballáh, které útočí z libanonského území na Izrael. Tyto útoky v roce 2006 zatáhly Libanon do války s Izraelem. Írán poté zaplatil obnovu válkou zničených šíitských oblastí u izraelských hranic. 

Hizballáh v Teheránu uspořádal íránskému představiteli vřelé přijetí za účasti desetitisíců obyvatel, kteří se sešli u silnice z letiště a neskrývali své nadšení. "Jsme s Íránem ve stejné válce proti Izraeli," vysvětlila svou radost žena se dvěma dětmi, které mávaly íránskými vlaječkami. 

Ahmadínežád: Nepřátelé Libanonu a Íránu z nás mají panickou hrůzu

"Nepřátelé Libanonu a Íránu mají panickou hrůzu, když vidí tyto národy bok po boku," prohlásil íránský prezident po příletu na adresu Izraele a Spojených států, které návštěvu také odsuzovaly. V zemi na jeho bezpečnost dohlížejí vedle libanonských vládních bezpečnostních sil i členové Hizballáhu. 

Militantní proíránské fundamentalistické šíitské hnutí Hizballáh je odpůrcem jakékoli dohody s Izraelem a jeho cílem je údajně likvidace židovského státu. Chce také vytvořit z Libanonu muslimský stát po vzoru Íránu. V Libanonu působí i jako vlivná parlamentní politická strana, zatímco Západ v čele s USA vede hnutí na seznamu teroristických organizací. 

Ahmadínežád se nejen setká s nejvyššími libanonskými představiteli, ale ve čtvrtek podle plánovaného programu také navštíví pozice Hizballáhu na jihu země u hranic s Izraelem.

Tagy: Írán zabiti Izrael Libanon

Zdroje: ČTK