Izraelský ministr vojáky za zásah proti flotile pro Gazu ocenil

- Aktuality autor: red

Izraelský ministr obrany Ehud Barak ve středu poděkoval vojákům z jednotky, která se zúčastnila pondělního zásahu proti lodím s aktivisty pro Gazu. S tím, kdo projeví slabost, prý není na Blízkém východě slitování.

Při zásahu zahynulo devět aktivistů a pět desítek bylo zraněno. Izraelci tvrdí, že vojáci narazili na odpor a byli nuceni se bránit. Vstoupili na lodi s úkolem zabránit plavidlům v cestě ke Gaze. 

Barak, jehož po incidentu někteří komentátoři vyzvali k rezignaci, zavítal k jednotce v severoizraelském Atlitu a ocenil komanda, jež se na zásahu podílela. 

"Zabránili jste flotile dostat se do Gazy. Nesmíme zapomínat na to, že nejsme Severní Amerika ani západní Evropa. Žijeme na Blízkém východě, na místě, kde se slabým není slitování a kde ti, kteří se nebrání, nedostanou druhou šanci. Bojovali jste, abyste zachránili vlastní životy. Viděl jsem to a slyšel jsem to od vašich velitelů," řekl ministr, jehož doprovodil náčelník generálního štábu Gabi Aškenazi. 

Izrael trvá na své verzi, podle níž vojáci narazili při nočním výsadku na turecké plavidlo Mavi Marmara na nečekaný odpor. Aktivisté je bili tyčemi, ohrožovali noži a stříleli po nich také údajně ze zbraně sebrané jednomu z vojáků. Mezi 50 raněnými je také sedm Izraelců, stav dvou z nich je prý vážný. 

Lodí bylo šest a přivážely humanitární pomoc pásmu Gazy, jehož obyvatelé žijí tři roky pod izraelskou blokádou. Jejím smyslem je izolovat tamní vládní Hamas a nedovolit mu získat zbraně. Všeobecně je izraelský zásaj proti plavidlům hodnocen jako nepřiměřený. Stal se navíc v mezinárodních vodách a Turecko zvažuje žalobu.

Tagy: zásah Izrael flotila

Zdroje: ČTK