Izraelský expremiér vyfasoval za korupci šest let natvrdo a k tomu šestimilionovou pokutu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Izraelský expremiér Ehud Olmert si dnes v Tel Avivu vyposlechl rozsudek. Odsedí si šest let za mřížemi za korupci. Stal se tak prvním bývalým premiérem v Izraeli, který stráví čas ve vězení.

Ehud Olmert v modré košili

Ehud Olmert v modré košili,zdroj: Profimedia.cz

Případ se týká výstavby luxusní rezidence v době, kdy byl Olmert jeruzalémským starostou. Součástí trestu je také pokuta v přepočtu skoro šest milionů korun. Olmert se proti rozsudku hodlá odvolat. 

Soudce David Rozen přirovnal veřejnou osobu, která přijme úplatek, ke zrádci. Označil také Olmertův čin za morální zvrhlost, což podle izraelských sdělovacích prostředků může znamenat, že Olmert nebude smět vykonávat žádnou veřejnou funkci nejméně sedm let. 

V kauze zvané v Izraeli Holyland bylo souzeno 13 osob, z nichž deset soud uznal vinnými 31. března. Spolu s Olmertem si dnes vyslechlo rozsudky šest lidí, o trestech dalších se rozhodne později. 

Holyland se považuje za největší úplatkářskou kauzu v historii Izraele. K nejdelšímu vězení - k sedmi letům - dnes odsoudili hlavního inženýra stavby Uriho Šitrita. Majitel luxusního bytového komplexu Hillel Cherney dostal 3,5 roku vězení.

Tagy: korupce rozsudek izraelský expremiér

Zdroje: ČTK