Izraelská vláda odhlasovala zmírnění blokády pásma Gazy

- Aktuality autor: red

Izraelský bezpečnostní kabinet ve čtvrtek odhlasoval zmírnění blokády palestinského pásma Gazy. Vláda tak reaguje na kritiku, již sklidila za květnový vojenský zásah proti humanitární flotile pro Gazu.

Podle izraelského rozhlasu bude blokáda zachována, ale rozšířen bude seznam povoleného zboží pro Gazu, a to i o stavebniny. Mezi nadále zakázanými položkami bude asi 120 výrobků a materiálů, o nichž si Izraelci myslí, že jsou využitelné k vojenským účelům. Smyslem blokády je oslabit radikální hnutí Hamas, které v pásmu vládne, a zabránit mu dozbrojit se.

V květnu se k pásmu vydalo několik lodí s 10.000 tunami humanitárního zboží. Izraelská armáda je zastavila v mezinárodních vodách, ale vojáci při nalodění na největší z nich narazili na nečekaný odpor. Spustili ostrou palbu, při níž zahynulo devět z asi 700 aktivistů. Plavidla byla eskortována do izraelského přístavu a zboží odtud bude dopraveno po souši do Gazy, kde se o jeho distribuci postarají agentury OSN.

Asi 80 procent z 1,5 milionu obyvatel pásma Gazy je závislých na mezinárodní pomoci.

Izraelský bezpečnostní kabinet se skládá z poloviny ministrů. O zmírnění blokády jednal od středy. Dospěl k závěru, že povolí rozšířit přístup Palestinců z pásma k civilnímu zboží a také k materiálům použitelným k výstavbě civilních objektů. Kvůli předchozímu striktnímu omezení se do pásma v minulosti nedostával například cement, který Palestinci potřebují k obnově domů zničených za izraelské ofenzivy na přelomu let 2008 a 2009.

Vláda v prohlášení vydaném po dnešní schůzi uvedla, že "bude pokračovat v dosavadních bezpečnostních opatřeních, která mají zabránit tomu, aby se do pásma dostávaly zbraně a vojenský materiál".

Tagy: konflikt problém Izrael Gaza

Zdroje: ČTK