Izraelci bez násilí zastavili loď směřující s pomocí do Gazy

- Aktuality autor: red

Izraelské námořnictvo bez násilí zastavilo na moři loď Irene s humanitární pomocí pro pásmo Gazy. Na její palubě jsou židovští aktivisté, kteří zásahu nekladli odpor. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo s asi desítkou Židů se chystalo prolomit námořní blokádu pásma Gazy, ale jeho kapitán i pasažéři předem oznámili, že se Izraelcům nebudou stavět na odpor. Námořnictvo podobně jako v případě jiných plavidel směřujících ke Gaze oznámilo, že loď zastaví a odkloní ji.

To také splnilo, když vojáci vstoupili na palubu Irene a armádní plavidlo ji odtáhlo do izraelského přístavu Ašdod. Náklad, který tam projde bezpečnostní kontrolou, pak má být dopraven do pásma Gazy pozemní cestou.

Devět židovských aktivistů na palubě

Irene vyplula v neděli z Kypru pod britskou vlajkou s nákladem léků, terapeutických pomůcek, hraček, čističek vody a přívěsných lodních motorů. Na palubě má devět židovských aktivistů z Izraele, Británie, Německa a USA.

Kapitán Glynn Secker ráno oznámil, že je asi 40 kilometrů od pobřeží pásma Gazy a že loď izraelského námořnictva od Irene vzdálena zhruba 20 kilometrů. "Nebudeme je poslouchat, nebudeme jim pomáhat," řekl Secker. "Nepostavíme se jim ale fyzicky na odpor. Nezapojíme se do žádného násilí."

"Surrealistické mise"

Mluvčí izraelské armády vyjádřil politování nad tím, že "vojáci museli být odvoláni ze svých skutečných úkolů k této surrealistické misi, jejímž pravým smyslem byla provokace a snaha získat pozornost sdělovacích prostředků". "Je to politováníhodné, jelikož hovoříme o skupině Židů a o izraelských občanech, dokonce o lidech, kteří oblékali izraelskou vojenskou uniformu," řekl mluvčí.

Mezi aktivisty je i dvaaosmdesátiletý muž, který přežil nacistický holokaust. Dalším je Izraelec Rami Elchanan, který přišel v roce 1997 při sebevražedném útoku atentátníka z radikálního hnutí

Hamas o dceru. Izraelskému rozhlasu Elchanan dnes řekl: "Nemám žádný důvod mít rád Hamas. Jestli ale spolu nebudeme mluvit, nikdy to neskončí." Dalším z účastníkům je bývalý pilot izraelského letectva Jonatan Šapira.

Výprava za statisíce

Výprava Irene do Gazy přišla v přepočtu na 579.000 korun. Financovali ji přispěvatelé organizace, která si říká Evropští židé za spravedlivý mír.

Izrael uvalil na pásmo Gazy blokádu před čtyřmi lety, po únosu svého vojáka Gilada Šalita komandem členů palestinských radikálních organizací v čele s Hamasem. Před třemi lety, kdy se Hamas v pásmu násilím zmocnil vlády, Izrael tuto blokádu ještě zpřísnil.

Po jarním incidentu, kdy bylo při zásahu izraelského vojenského námořnictva proti mezinárodní humanitární flotile pro Gazu zabito devět tureckých aktivistů, Izrael na mezinárodní nátlak blokádu zmírnil. Uvolněno bylo pozemní embargo až na určité položky (zejména stavební materiály), jichž by radikálové z Hamasu mohli podle Izraele zneužívat k výrobě zbraní nebo stavbě opevnění. Námořní blokádu pásma ale Izrael nadále udržuje.

Tagy: Loď Izrael Gaza hamas

Zdroje: ČTK