Izrael zuří kvůli nové směrnici EU

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Izrael dnes odsoudil nové směrnice Evropské unie. Ty od roku 2014 zakážou jakékoli financování a spolupráci s izraelskými institucemi, které působí na území, jež židovský stát obsadil během blízkovýchodní války v roce 1967, informovaly tiskové agentury. 

Pokud budou chtít od roku 2014 získat finanční podporu EU, pak budou muset izraelské projekty podpisem stvrdit, že působí na území v rámci hranic země před rokem 1967, a ne ve východním Jeruzalémě, na západním břehu Jordánu nebo Golanských výšinách. 

Tato podmínka je ze strany EU potvrzením palestinského požadavku, aby hranice budoucího palestinského státu byly založeny na hranicích před rokem 1967. Palestinci požadují, aby Izrael přestal budovat osady na západním břehu Jordánu coby podmínku k obnovení mírových rozhovorů, které zkrachovaly v roce 2008. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ovšem rozhodnutí EU ostře odsoudil a prohlásil, že Izrael "nepřijme žádné vnější výnosy" týkající se jeho hranic. Netanjahu dodal, že otázka palestinských území může být rozhodnuta jen prostřednictvím rozhovorů s Palestinci. 

Izrael dlouhodobě uvádí, že rozhovory s Palestinci by měly začít bez předem stanovených podmínek a všechny klíčové otázky by se pak řešily prostřednictvím dialogu. 

Palestinští činitelé naopak krok EU uvítali. "Je to začátek nové éry," řekla členka palestinského vedení Hanan Ašrávíová. "Izrael by měl pečlivě naslouchat a měl by pochopit, že tato okupace nemůže pokračovat, aniž by za to nesl odpovědnost." 

Na Blízký východ dnes opět přiletěl americký ministr zahraničí John Kerry, aby jednal o možném obnovení izraelsko-palestinských rozhovorů. Tentokrát nemá v plánu návštěvu Izraele ani palestinských území, ale dnes večer se má sejít s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem v Jordánsku. 

Tagy: okupace koncentrační tábory nelidskost Izrael Palestina

Zdroje: ČTK