Izrael zničil v Gaze nemocnici. Vedle měl Hamas zbraně, tvrdí

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Izraelské letectvo zničilo nemocnici v pásmu Gazy. Údajně se tak stalo proto, protože měla vedle nemocniční budovy ukryté zbraně teroristická organizace Hamas. Během pondělních bojů údajně padlo sedm izraelských vojáků, palestinci hlásí sto mrtvých. Přes 100 tisíc lidí muselo opustit své domovy.

Spor v pásmu gazy

Spor v pásmu gazy,zdroj: Isifa.com

Při bojích v Pásmu Gazy přišlo za posledních 24 hodin o život sedm izraelských vojáků, dalších 30 jich bylo zraněno, z toho tři těžce. Oznámila to v pondělí večer izraelská armáda. Na palestinské straně v pondělí podle palestinských zdrojů zemřelo přes 100 lidí. Celkově již bylo podle agentury AFP za poslední dva týdny bojů a náletů zabito nejméně 570 Palestinců. Přes 100 tisíc obyvatel Pásma Gazy muselo opustit své domovy, oznámila OSN.

Smrt sedmi izraelských vojáků znamená, že celkově zemřelo při střetech s radikály z hnutí Hamas 25 příslušníků armády. Při útocích rovněž přišli o život dva izraelští civilisté. Podle izraelského deníku Haarec zemřeli čtyři z vojáků v pondělí ráno při přestřelce s deseti militanty z palestinského komanda, které se dostalo tunelem na území Izraele u kibucu Nir Am. Zbytek vojáků přišel o život během bojů v Gaze.

Palestinci pokračovali v raketových útocích na Izrael a poplašné sirény zněly až v blízkosti Tel Avivu. Při izraelském útoku na Gazu byla zasažena nemocnice. Na místě bylo podle palestinských záchranářů pět mrtvých a desítky zraněných. Izraelci útok ale brání s tím, že hned vedle nemocnice měl Hamas úkryt protitankových střel, který byl terčem náletu.

Boje začaly 8. července a Izrael jimi chce oslabit bojovou sílu radikálního palestinského hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy a ohrožuje Izrael raketovými útoky. Jak oznámila izraelská armáda, od zahájení operace Protective Edge (Ochranné ostří) vypálili radikálové na cíle v Izraeli okolo 1930 raket, z nichž 387 bylo zneškodněno. Izraelský protiraketový systém Iron Dome je nastaven tak, aby likvidoval rakety směřující na obydlené oblasti, ostatní nechává dopadnout na otevřená prostranství.

Izraelští vojáci prý od 8. července zaútočili na 2800 cílů v Pásmu Gazy, které ovládají radikálové z Hamasu. Od zahájení pozemní operace minulý čtvrtek večer údajně armáda zasáhla 587 cílů a zabila 150 teroristů, informovala izraelská média. Mluvčí izraelské armády sdělil, že vojáci během celé operace našli 43 přístupových míst do 16 tunelů vyhloubených z Pásma do Izraele.

Organizace pro osvobození Palestiny dala souhlas s uspořádáním stávky a také demonstrací na Západním břehu Jordánu. Měly se konat až po osmé hodině večer, kdy skončí půst dodržovaný o ramadánu. Obchody, tržiště i úřady v pondělí zůstaly ze solidarity s lidmi v Gaze uzavřeny. Už v noci na dnešek demonstrovalo v Ramalláhu asi 4000 lidí a další protest se konal v Nábulusu.

Ačkoli do Egypta zamířil i americký ministr zahraničí John Kerry, aby pomohl ukončit boje, izraelští politici odmítají předčasné příměří. "Musíme misi dokončit a to se nestane, dokud nepomine hrozba, kterou představují tunely," sdělil ministr spojů Gilad Erdan.

"Máme vážné obavy týkající se rostoucího počtu obětí na palestinské straně i ztrát izraelských životů," prohlásil americký prezident Barack Obama. "Požádal jsem Johna (Kerryho), aby udělal vše, co bude moci, pro to, aby byly bojové akce zastaveny. Nechceme už vidět žádné další mrtvé civilisty," dodal. Mluvčí Bílého domu následně ještě doplnil, že "Izrael má právo bránit se útokům, ale musí dělat víc pro to, aby zajistil ochranu civilistů."

USA rovněž oznámily, že do Pásma Gazy posílají humanitární pomoc v hodnotě 47 milionů dolarů (asi 955 milionů Kč), měla by směřovat zejména k tisícům Palestinců, kteří museli kvůli bojům opustit své domovy.

Své občany Washington také varoval před cestami do Izraele, na Západní břeh Jordánu a do Gazy. "Ministerstvo zahraničí doporučuje americkým občanům, aby zvážili odložení cest, které nejsou nezbytné, do Izraele na Západním břeh Jordánu. Rovněž znovu varuje před cestami do Pásma Gazy," uvedla americká diplomacie.

Do Káhiry v pondělí odpoledne dorazil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který měl v plánu o situaci v Gaze jednat s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím a dalšími zástupci arabských států. "Násilí musí být okamžitě zastaveno," prohlásil šéf OSN na tiskové konferenci.

Tagy: nemocnice raketa Izrael Palestina nalet palestinsko-izraelský konflikt izraelská armáda

Zdroje: ČTK