'Izrael to přehnal'. Britská vláda zvažuje, že mu přestane dodávat zbraně

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Liberálnědemokratický britský vicepremiér Nick Clegg ve středu vyzval k zastavení dodávek zbraní do Izraele. Židovský stát podle něj totiž v současném konfliktu v pásmu Gazy "překročil hranici". Informoval o tom zpravodajský server BBC. 

Britský vicepremiér Nick Clegg

Britský vicepremiér Nick Clegg,zdroj: Profimedia.cz

Cleggův partajní kolega a ministr hospodářství zodpovědný za licence na export zbraní Vince Cable uvedl, že v této otázce na půdě vlády ještě nepanuje shoda, rozhodnutí prý ale očekává již brzy. Mluvčí vlády také potvrdil, že se kabinet možností zastavit dodávky zbraní do Izraele v současnosti vážně zabývá. 

Postoj koaličních Liberálních demokratů zvyšuje podle BBC tlak na konzervativního premiéra Davida Camerona, aby přehodnotil svůj postoj k aktuálnímu konfliktu na Blízkém východě. Cameron čelí v posledních týdnech kritice jak ze strany labouristické opozice tak i z vlastních řad především kvůli tomu, že údajně nezaujal dost pevné stanovisko vůči konfliktu v pásmu Gazy. Cameron však kritiku odmítá.

V úterý na svou funkci rezignovala baronka Sayeeda Warsiová, náměstkyně ministra zahraničí a první muslimská členka britského kabinetu v dějinách. Podle ní je britská politika vůči Izraeli "morálně neobhajitelná". 

 

 

     

Tagy: Velká Británie politika izraelsko-palestinský konflikt

Zdroje: ČTK