Izrael spustil pozemní ofenzívu v Gaze

- Aktuality autor: Alina Holušová

Izraelská armáda spustila pozemní operaci v Gaze, kterou nařídili premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Moše Jaalon. Izrael už dříve hrozil Hamasu, který ovládá pásmo, pozemní ofenzívou. V posledních dnech to ale vypadalo, že by se situace mohla uklidnit. Izraelskou iniciativu však Palestinci nepřijali. 

(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek),zdroj: Getty Images

"Jednotky izraelské armády právě zahájily pozemní operaci v Pásmu Gazy. Nová fáze operace Protective Edge (Ochranné ostří) začala," uvedla izraelská armáda ve svém prohlášení na komunitní síti Twitter. 

Nová fáze operace podle prohlášení armády začala po desetidenních útocích Hamasu a po opakovaných odmítnutích nabídek na zmírnění napětí. Cílem operace jsou tunely Hamasu, "které umožňují teroristům dostat se do Izraele a provádět útoky", dodal armádní mluvčí. 

Obyvatelé Gazy, které citovala agentura Reuters, hovořili o silné dělostřelecké palbě i ostřelování z moře u hranice s Pásmem Gazy. 

Ještě ráno se přitom objevily v médiích informace o možném uzavření příměří, které mělo začít platit v pátek ráno. Izraelci ale následně tyto informace vyvrátili, Palestinci je oficiálně nekomentovali. 

Tagy: Izrael Palestina hamas pásmo Gazy pozemní ofenzíva

Zdroje: ČTK