Izrael se snaží manipulovat svými hranicemi a legalizovat celé město

- Aktuality autor: red

Izrael si bude stěžovat u Evropské unie proti jejímu rozhodnutí zahrnout město Modiin Makkabim Reut na seznam židovských osad v okupovaném Předjordánsku. Dnes to oznámil izraelský ministr informatiky Juli Edelstein. Rozhodnutí podle serveru jpost.com znamená, že na výrobky z této lokality bude při vývozu do EU uvaleno clo.

Modiin Makkabim Reut, které má asi 80.000 obyvatel, se podle ministra nachází na izraelském svrchovaném území. Pouze pouze malá část aglomerace prý lehce zasahuje na bývalé "území nikoho" za takzvanou zelenou linií, která před okupací Předjordánska izraelskými jednotkami v roce 1967 oddělovala Izrael od jordánského západního břehu Jordánu. Území nikoho je úzký pás mezi Izraelem a západním břehem, jehož suverenita po válce o nezávislost (1948-1949) mezi Izraelem a okolními arabskými zeměmi nebyla podle jpost.com nikdy vyjasněna.

Podle Edelsteina je rozhodnutí EU považovat město za židovskou osadu na okupovaném západním břehu Jordánu "nespravedlivé a mylné" a Jeruzalém proti němu vznese stížnost u evropských institucí.

Web euobserver.com dnes s odvoláním na prohlášení izraelského ministerstva zahraničí napsal, že EU svým krokem bez jakýchkoli příprav porušila jednání mezi ní a Izraelem o seznamu osad.

Izrael a EU v roce 2005 podepsaly dohodu, která od výrobků dovážených do unie umožňuje rozlišit ty, které jsou vyráběny na palestinských územích okupovaných Izraelem. Podle stanoviska generálního advokáta Soudního dvora EU Yvese Bota z roku 2009 zboží z těchto území nelze považovat za vyrobené v Izraeli. Podléhá tak při vývozu do EU proclení a nevztahuje se na něj preferenční režim bezcelní dohody mezi EU a Izraelem.

Podle mezinárodního společenství jsou všechny židovské osady na okupovaných územích nelegální.

Tagy: terorismus genocida holocaust

Zdroje: ČTK