Izrael propustil vězně výměnou za vojáka. Nyní je opět zatkl

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Izrael i nadále intenzivně pátrá po třech unesených studentech. Bez přímých důkazů z činu obvinil hnutí Hamas a nyní zajal dalších 65 Palestinců. Asi 50 z nich jsou přitom bývalí vězni, kteří byli propuštění výměnou za zajatého vojáka Gilada Šalita.

Izraelští vojáci drží hlídku na západě města Hebron

Izraelští vojáci drží hlídku na západě města Hebron,zdroj: Isifa.com

Od minulého týdne se ocitlo ve věznicích na 240 Palestinců, 180 z nich patří k Hamasu. Pátrací akce nabyla podle listu The Jerusalem Post rutinní podoby, armáda do ní zapojila množství vojáků a agentů. V Izraeli ale roste strach o životy rukojmích, protože únosci se zatím nepokusili o kontakt a nesnaží se ani doložit, že jsou Izraelci naživu. Minulé případy únosu Izraelců na Západním břehu skončily v naprosté většině smrtí rukojmích.

Nově armáda uzavřela v Ramalláhu redakci rozhlasové stanice Al-Kuds a vyřadila z provozu také její vysílač v Hebronu. Při noční razii napříč Západním břehem se vojáci zaměřili také na několik charitativních organizací provozovaných Hamasem. Vojáci tam zabavili počítače a dokumentaci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu práci armády ocenil, Izrael kvůli únosu zpřísnil podmínky členů Hamasu držených v izraelských věznicích.

Případ se srovnává s případem Šalita v roce 2006. Palestinci ho tehdy unesli do Pásma Gazy a drželi ho až do roku 2011, kdy ho Izrael vyměnil za více než 1000 palestinských vězňů. Jejich propuštění se vázalo na dohodu o podmínkách, které mají dodržovat na svobodě. Padesát z těchto lidí se v noci ocitlo za mřížemi znovu a armáda oznámila, že porušili podmínky z roku 2011.

Tři mladíci zmizeli ve čtvrtek večer, když stopovali u židovské osady Guš Ecion mezi palestinskými městy Betlém a Hebron. Dvěma je 16 a jednomu 19 let a jsou studenty náboženské školy; jeden z nich má také americkou státní příslušnost.

Tagy: Izrael Palestina vězeň Hnutí Hamas

Zdroje: ČTK