Izrael povede vlastní vyšetřování útoku na konvoj

- Aktuality autor: red

Izrael zahájí vlastní vyšetřování krvavého zákroku své armády proti lodi s propalestinským aktivisty, kteří se pokusili před týdnem prorazit blokádu pásma Gazy.

Při incidentu zahynulo devět tureckých občanů. O rozhodnutí informoval izraelský ministr obrany Ehud Barak. 

Ministr v parlamentu, kde opozice iniciovala hlasování o nedůvěře vládě, zároveň oznámil, že kabinet bude také hledat "alternativní řešení" při uplatňování blokády pásma Gazy, které v roce 2007 ovládlo silou palestinské radikální hnutí Hamas. 

Izrael se v neděli odmítl podvolit diplomatickému tlaku řady zemí světa v čele s Tureckem a oficiální výzvě OSN, aby přistoupil na mezinárodní vyšetření zásahu. Rozpaky nad vývojem situace vyjádřily i Spojené státy, které jako nejbližší spojenec židovského státu nad ním zpravidla drží ochrannou ruku. 

Netanjahu záležitost v neděli konzultoval telefonicky s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. Ten během návštěvy egyptského Šarm aš-Šajchu po setkání s tamějším prezidentem Husním Mubarakem řekl, že Spojené státy hledají nové prostředky, jak reagovat na situaci v Gaze. Washington v minulých dnech naznačil možnost, že by podezřelé lodě mířící do Gazy kontrolovala mezinárodní flotila. 

Izrael zavedl blokádu Gazy z obavy, že by se do ní mohly dostávat zbraně a další vojenský materiál, který by umožnil Hamasu upevnit své mocenské pozice a napadat území židovského státu raketami.

Zdroje: ČTK