Izrael obvinil Palestince z porušování příměří

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Od příměří mez Izraelem a palestinským hnutím Hamas z 26. srpna, dopadla na území Židovského státu první střela. V úterý byla vypálena raketa, nebo minometná střela z pásma Gazy. Raketu ovšem nezaznamenal žádný ze systémů včasné obrany. Také Palestinci tvrdí, že příměří dál dodržují.

Protesty v Ramalláhu

Protesty v Ramalláhu,zdroj: Isifa.com

Na území Izraele byla v úterý z pásma Gazy vypálena raketa či minometná střela, uvedla izraelská média. Jde o první podobný incident od 26. srpna, kdy mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas začalo platit příměří. Podle prvních informací nebyl nikdo zraněn ani nebyly způsobeny žádné škody. Hamas tvrdí, že o žádném raketovém útoku neví.

Detaily ohledně dopadu rakety zůstávají nejasné. Vypálení střely nezaznamenaly výstražné systémy a sirény v okolí se údajně nerozezněly. Podle některých informací střela dopadla v regionu Eškol na jihu země nedaleko hranic s pásmem Gazy, podle jiných ale ani neskončila na izraelském území a spadla ještě v Gaze. Palestinské hnutí ihned oznámilo, že o žádném útoku na Izrael nemá zprávy a že Palestinci nadále dodržují příměří.

Jak uvedl Chaim Jallin, místní představitel z oblasti Eškol, není jasné, jestli k vypálení střely došlo omylem při výcviku hnutí Hamas, nebo zda to byl cílený útok na Izrael. "Sporadickou palbu na Izrael odmítáme akceptovat," dodal.

Jak poznamenal deník Times of Israel, k incidentu došlo jen několik hodin poté, co izraelský ministr obrany Moše Jaalon uvedl, že si nemyslí, že Hamas obnoví raketovou palbu na Izrael.

Padesátidenní konflikt mezi Izraelem a Hamasem skončil 26. srpna časově neomezeným příměřím. Během konfliktu přistálo na izraelském území na 4600 raket. Zahynulo přes 2000 lidí na palestinské straně. Na izraelské straně přišlo o život 64 vojáků a šest civilistů.

Tagy: raketa Izrael Palestina Gaza Hnutí Hamas porušení příměří

Zdroje: ČTK