Izrael nevěří Palestině, že stojí o mír

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Izraelci pochybují, že Palestinci skutečně stojí o mír. Americkému ministrovi zahraničí Johnovi Kerrymu to dnes v Jeruzalémě sdělil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Kerry přijel do Izraele na návštěvu v době obnovených izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Benjamin Netanjahu.

Benjamin Netanjahu.,zdroj: wbur.org

"V Izraeli přibývají pochybnosti o tom, že jsou Palestinci oddáni míru," citovala Netanjahua agentura Reuters.

Nynější návštěva je už Kerryho desátá za poslední rok. Jeho cílem je pomoci vyjednávačům dospět k rámcové dohodě, která bude sloužit k řešení hlavních sporných bodů izraelsko-palestinských jednání. Dohoda má umožnit vznik nezávislé Palestiny a ukončit letitý konflikt. Vyjednávači jsou ale podle izraelských sdělovacích prostředků stále velmi vzdáleni jakékoli dohodě o hranicích, bezpečnostních opatřeních, uprchlících a statusu Jeruzaléma, což jsou otázky, kvůli nimiž byla neúspěšná minulá kola jednání.

Kerry se má v pátek večer a v sobotu ráno sejít s palestinským předákem Mahmúdem Abbásem, večer v sobotu se pak má vrátit do Jeruzaléma k dalšímu jednání s Netanjahuem. Není vyloučeno, že se s oběma politiky sejde ještě v neděli, před nedělním odletem do Jordánska.

Američtí ani izraelští odborníci za nynější Kerryho cesty zásadní zvrat v rozhovorech nečekají. Ministr se chce do regionu znovu vrátit za týden.

Tagy: Izrael Palestina

Zdroje: ČTK