Izrael natruc Palestincům postaví přes tři tisíce nových bytů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 6. 2014 19:12) - Aktuality autor: Alina Holušová

Smír mezi palestinským Fatahem a Hamasem natolik rozlítil Izraelce, že natruc Palestincům chtějí postavit tisíce dalších domovů pro židovské osadníky na Západním břehu a východním Jeruzalémě. Židovská vláda považuje Hamas, který spravuje pásmo Gazy, za teroristickou organizaci. Hlavně, že mají výmluvu, proč dál stavět na okupovaném palestinském území. 

Západní břeh Jordánu

Západní břeh Jordánu,zdroj: Getty Images

Ministr pro bytovou výstavbu Uri Ariel to označil za náležitou sionistickou odpověď na sestavení nové palestinské vlády, v níž jsou i členové radikálního Hamasu. Palestinská samospráva zvažuje, jak na nový krok Izraele odpoví, americký velvyslanec v Izraeli Dan Shapiro sdělil, že USA jsou proti této výstavbě. 

Arielovo ministerstvo nejprve ohlásilo soutěž na výstavbu 1500 bytů v šesti osadách Západního břehu a ve východním Jeruzalémě. Později vláda odblokovala plán na stavbu 1800 bytů v deseti osadách. Všechny tendry podle agentury AP vyžadují ještě vládní souhlas předtím, než se přikročí k výstavbě. 

Dle Izraele jde o odpověď na vytvoření nové palestinské vlády národní jednoty zahrnující také Hamas, který židovský stát i Západ označují za teroristickou organizaci. Ariel hovořil o reakci na vytvoření palestinské "vlády teroru". Plány na výstavbu bytů jsou prý "jen začátkem". Židovský stát již dříve oznámil, že bude nový palestinský kabinet bojkotovat a pohrozil odvetnými opatřeními. 

Podle hlavního palestinského mírového vyjednávače Saíba Irikáta je oznámení o výstavbě "jasným znamením, že Izrael směřuje k většímu vyhrocení" současné situace. Palestinci prý nyní zvažují, jaká bude jejich odpověď. Nabíl abú Rudajná, mluvčí prezidenta Mahmúda Abbáse, řekl, že reakce Palestinců bude "bezprecedentní". 

Abbásův politický poradce Nimr Hammád již vyzval Spojené státy, které jsou velkým izraelským spojencem, aby zakročily. "(Izraelský premiér) Netanjahu chce Palestince dotlačit do konfrontace nebo chce, aby se konflikt rozšířil na mezinárodní úroveň," řekl AFP Hammád. USA výstavbu dalších osad rovněž odmítají. Velvyslanec Shapiro řekl, že USA "jsou proti výstavbě v osadách na západním břehu i proti výzvám k takové výstavbě. A budeme proti bez ohledu na spor kolem nové palestinské přechodné vlády," sdělil. 

V Předjordánsku a ve východním Jeruzalémě žije kolem půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců. Většina zemí považuje izraelské osady za nezákonné. 

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua výstavbu na okupovaných územích vždy bránila na základě principu nutnosti rozšiřovat osady v souladu s demografickým vývojem. Tyto osady ovšem stojí na území, které se má stát budoucí Palestinou. 

Tagy: Izrael Palestina hamas Fatah Západní břeh výstavba osad palestinsko-izraelský konflikt

Zdroje: ČTK