Izrael nabízí Turecku zbraně za možnost použít leteckou základnu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Izrael se snaží získat povolení Turecka k používání letecké základny poblíž Ankary. Potřeboval by ji při případném útoku na Írán. List The Sunday Times dnes napsal, že Izraelci za to chtějí Turecku nabídnout moderní zbraně.

Izraelský parlament

Izraelský parlament,zdroj: Mediafax

Izrael nepřestává trvat na tom, že Írán má jaderný vojenský program a stále v něm postupuje. Podle Tel Avivu mu v tom dosavadní diplomatické snahy nedokázaly zabránit a bude zapotřebí sáhnout ke zbraním. "Přístup k tureckým leteckým základnám by znamenal velký rozdíl pro úspěch případného konfliktu s Íránem," citoval britský týdeník nejmenovaný izraelský vojenský zdroj. 

Do Turecka dnes odjel šéf izraelské bezpečnostní rady Jaakov Amidror. Má jednat o odškodnění obětí izraelského útoku na humanitární flotilu, při němž v roce 2010 zemřelo devět Turků. Právě dořešení této záležitosti má přinést obnovu původně dobrých izraelsko-tureckých vztahů a také vojenské spolupráce.

"Írán otevřeně hovoří o svém úmyslu nás zničit a hodlá to učinit. Nenecháme svůj osud v rukou jiných, ani svých nejlepších přátel," řekl nedávno izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Narážel na USA, které sice také tvrdí, že Írán pracuje na jaderné zbrani, avšak podle jejich odhadu není program tak daleko, jak si myslí v Izraeli.

Izraelská pomoc?

Amidror hodlá údajně za povolení k využití základny v Akinci, která leží severně od Ankary, Turecku nabídnout moderní raketovou a průzkumnou technologii. Izrael a Turecko měly do roku 2010 dobré vztahy. Turecko mělo o tyto technologie zájem a některé už předtím testovalo.

"Izraelská armáda tlačí politiky k omluvě za zásah proti flotile, aby bylo možné obnovit izraelsko-turecké spojenectví proti Sýrii a Íránu. Turecko má velké obavy z íránské raketové technologie a bude-li se proti ní připravovat samo, potrvá mu to roky. S využitím izraelských zkušeností s balistickými raketami Jericho se dá tento čas zkrátit," napsal The Sunday Times.

Příbuzní obětí zásahu proti flotile se ale nehodlají spokojit s odškodným. Chtějí, aby Izrael ukončil blokádu pásma Gazy, kam flotila s nákladem směřovala, a nehodlají ani stáhnout obvinění proti izraelským velitelům, kteří zásah nařídili.

Tagy: Turecko Izrael

Zdroje: ČTK