Izrael na čtyři hodiny ochromila generální stávka

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Generální stávka dnes ráno na čtyři hodiny téměř ochromila izraelský veřejný sektor. V zemi se zastavily vlaky a autobusy, nepracovala vládní ministerstva a radnice, provoz byl přerušen také na mezinárodním letišti v Tel Avivu. Původně měla být stávka časově neomezená, v noci na dnešek ji ale soud časově omezil.

Rozhodnutí, že se stávka omezí na dobu od 06:00 do 10:00 místního času vynesl soud poté, co neuspěly rozhovory mezi hlavním izraelským odborovým svazem a ministerstvem financí o pracovních podmínkách dočasných zaměstnanců ve veřejném sektoru. Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že obě strany ještě nevyčerpaly všechny možnosti při hledání řešení pro pracovní poměr těchto krátkodobých zaměstnanců. Hlavní izraelský odborový svaz rozhodnutí soudu respektoval.

Stávka od rána zcela ochromila leteckou dopravu, na letišti Ben Gurion u Tel Avivu byly všechny lety zrušeny. Izraelská společnost El AL však vypravila všechny své lety v předstihu, v neděli v noci, takže většina cestujících mohla odletět z Izraele před započetím stávky.

Chce dosáhnout zlepšení pracovních podmínek

Velké dopravní zácpy způsobila protestní akce na silnicích, které zahltila osobní auta. Protest ochromil také radnice, banky, burzu a akciové trhy.

Zastřešující odborová organizace statisíců zaměstnanců veřejného sektoru Histadrut chce dosáhnout zlepšení pracovních podmínek pro zhruba 250.000 veřejných zaměstnanců najímaných přímo veřejnými organizacemi na dohodu, většinou jde o pracovníky úklidu a strážné. Odboráři chtějí prosadit, aby je vláda přijala do stálého pracovního poměru za stejných podmínek jako ostatní zaměstnance.

Tagy: odbory Izrael Netanjahu

Zdroje: ČTK