Izrael letecky zaútočil na pásmo Gazy. Navzdory příměří

- Aktuality autor: Šárka Novotná

I přes prodloužení příměří provedl v noci na čtvrtek Izrael nálety na pásmo Gazy. Podle izraelské armády jde o reakci na předchozí odpálení raket z Pásma Gazy na izraelské území, informovala agentura AFP

(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie),zdroj: Getty Images

Zdroj z palestinského ministerstva vnitra uvedl, že izraelské letectvo provedlo čtyři letecké útoky. Izraelská armáda potvrdila, že zasáhla "teroristické cíle" v Pásmu Gazy. 

Rakety na izraelské území dopadaly ještě během předchozího příměří, jehož platnost vypršela ve středu 23:00 SELČ. Hamas odpálení raket, jichž bylo podle Izraele nakonec osm, popírá a naopak obvinil z porušení příměří židovský stát. 

V oblasti několikahodinový klid, kolem desátého hodiny dopoledne místního času (9:00 SELČ) ale dopadla na Izrael opět raketa, uvedla izraelská média. 

Podle AFP panují obavy z nových násilností, i když palestinští a izraelští vyjednávači se ve středu v Káhiře dohodli na prodloužení předchozího třídenního příměří o dalších pět dní. Ty mají být využity k dalším jednáním o trvalejším příměří. Obě delegace se nyní z Káhiry, kde nepřímé rozhovory probíhaly, vrátily domů. Palestinci by prý opět měli přijet v sobotu večer, aby v neděli začalo další kolo jednání. Kdy do Egypta opět dorazí izraelská delegace, není jasné. 

Šéf Hamasu Ismáíl Haníja prohlásil, že trvalého klidu zbraní může být dosaženo až po uvolnění blokády Pásma Gazy. "Oběti z našeho národa nám nedovolí, abychom o tomto požadavku vyjednávali," řekl Haníja. Dalším požadavkem Hamasu je výstavba přístavu a letiště v Pásmu Gazy a propuštění palestinských vězňů. Izrael zase požaduje demilitarizaci enklávy. 

Od začátku bojů v Pásmu Gazy, tedy od 8. července, zahynulo podle palestinských zdrojů už téměř 2000 Palestinců, většinou civilistů. Na straně Izraele podlehlo bojům 64 vojáků a tři civilisté. 

 

 

Tagy: nálety porušení příměří pásmo Gazy izraelsko-palestinský konflikt

Zdroje: ČTK