Izrael intenzivně pátrá po unesených chlapcích. Vojáci zabili civilistu, 150 lidí zavřeli

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Ve čtvrtek byli uneseni tři studenti náboženské školy v Izraeli. Od té doby vojáci během pátracích akcí zabili jednoho Palestince a 150 dalších zavřeli. Jen v noci na pondělí bylo zatčeno 40 Palestinců, mezi nimi i předseda palestinského parlamentu Azíz Duvajka.

Izraelští vojáci drží hlídku na západě města Hebron

Izraelští vojáci drží hlídku na západě města Hebron,zdroj: Isifa.com

Izraelští vojáci na Západním břehu Jordánu dál intenzivně pátrají po třech unesených izraelských mladících a při střetech s místními obyvateli zastřelili jednoho Palestince a dalšího zranili. V noci na dnešek zatkli asi 40 Palestinců, mezi nimi předsedu palestinského parlamentu Azíze Duvajka. Tři studenti náboženské školy byli uneseni ve čtvrtek.

Premiér Benjamin Netanjahu z únosu obvinili palestinský radikální Hamas, k němž patří Duvajk. Podle Netanjahua šlo o teroristický čin. Dnes se má sejít izraelský bezpečnostní kabinet a rozhodnout o dalším postupu. Vláda kromě jiného zvažuje vyhoštění vysoce postavených členů Hamasu ze Západního břehu.

Tři mladíci zmizeli ve čtvrtek večer, když stopovali u židovské osady Guš Ecion mezi palestinskými městy Betlém a Hebron. Izrael pak v rámci rozsáhlé pátrací operace na Západním břehu Jordánu nasadil početné armádní i policejní síly. Zcela také uzavřel oblast kolem Hebronu na jihu Západního břehu ve snaze zabránit převozu zajatců do Pásma Gazy nebo jinam. Od zahájení pátrání bylo zadrženo 150 Palestinců.

Dnes vojáci systematicky prohledávali uprchlický tábor Džalazún poblíž Ramalláhu a při střelbě tam zabili 20letého Palestince.

Pohřešovaní mladí muži, z nichž dvěma je 16 a jednomu 19 let, jsou studenty náboženské školy, jeden z nich má také americkou státní příslušnost. K jejich únosu se zatím nikdo nepřihlásil, Izrael ale jednoznačně viní hnutí Hamas. Jeden z mladíků stačil ve čtvrtek večer zatelefonovat na tísňovou linku policie a sdělit, že trojice byla unesena.

Tagy: únos Izrael Palestina

Zdroje: ČTK