Izrael čeká papeže. Na budovách se objevují výhružné nápisy

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Římskokatolická církev v Jeruzalémě, který se připravuje na návštěvu papeže Františka plánovanou na tento měsíc, vyjádřila znepokojení nad výhružnými nápisy na křesťanských objektech.

Papež František se omluvil za zvrhlé duchovní jejich obětem

Papež František se omluvil za zvrhlé duchovní jejich obětem,zdroj: Profimedia.cz

Církev z protikřesťanských nápisů podezírá židovské extremisty, napsala dnes agentura Reuters.

V pondělí se kupříkladu ve východním Jeruzalémě na sloupu centra Notre Dame, kde se má papež koncem května rovněž zastavit, objevil nápis "Smrt Arabům, křesťanům a všem, kdo nenávidí Izrael".

Izraelský list Haarec napsal, že izraelské bezpečnostní síly se obávají, že by židovští radikálové mohli provést nějaký velký zločin namířený proti křesťanskému obyvatelstvu či institucím, aby přitáhli pozornost médií během papežovy pouti. Policie podle deníku dostala nařízeno, aby připravila opatření na ochranu křesťanských objektů a shromáždila informace o aktivitách židovských extremistů.

 Papež František je v regionu očekáván v období od 24. do 26. května, kdy navštíví Jordánsko, západní břeh Jordánu a Jeruzalém. Tam se setká s duchovním vůdcem ortodoxních křesťanů patriarchou Bartolomějem.

Papež, který má podobně jako jeho předchůdci Jan Pavel a Benedikt přátelské vztahy s židovskými náboženskými vůdci, se rovněž v centru Notre Dame sejde s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, tedy území obsazená Izraelem ve válce s Palestinci v roce 1967, jsou svědkem nárůstu vandalských útoků na mešity, domovy Palestinců a křesťanské kláštery označovaných jako "price tag útoky". Jejich autory jsou ultranacionalističtí Židé, kteří je považují za formu odplaty vládě, která má podle nich "platit cenu" (price tag = cenovka) za jakékoli omezování židovských osad na palestinské půdě.

Agentura Reuters uvedla, že letos bylo nahlášeno takových útoků již 14 a že jejich počet prudce stoupl poté, co izraelská armáda zničila stavby v jedné z předjordánských osad zbudované bez vládního povolení. Ministr vnitra Jicchak Aharonovič a ministryně spravedlnosti Cipi Livniová ve středu uvedli, že požádají vládu, aby skupiny stojící za těmito útoky klasifikovala jako teroristické organizace. To by umožnilo zadržování jejich členů bez soudu.

Tagy: Papež Izrael výhružka

Zdroje: ČTK