Izrael a Írán tajně jednali o jaderných zbraních

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Diplomaté z Íránu, Izraele a arabských států se 21. a 22. října nedaleko švýcarského Montreux setkali na tajné schůzce, která byla věnována uspořádání mezinárodní konference o zákazu jaderných zbraní na Blízkém východě. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na izraelské zdroje. O neobvyklé schůzce, které se zúčastnili zástupci po desetiletí znepřátelených států, nejsou známy žádné bližší podrobnosti.

Jaderný výbuch (ilustrační foto)

Jaderný výbuch (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Diplomaté se sešli v hotelu ve švýcarské obci Glion u Montreux. Vyložili názory svých vlád na projednávanou problematiku, aniž by přitom došlo k přímému jednání izraelského delegáta ze zástupci Íránu. Nejmenovaný arabský diplomat ale řekl agentuře Reuters, že "hlavní je skutečnost, že Izraelci a Íránci byli přítomni". Příští podobné setkání se má uskutečnit ještě do konce letošního roku.

Kdo schůzku o zákazu jaderných zbraní zorganizoval, není známo. Agentura Reuters nicméně spekuluje o náměstku finského ministra zahraničí Jaakko Laajavovi, který má na starosti blízkovýchodní problematiku. Setkání v Glionu se zúčastnili rovněž zástupci Spojených států.

Izrael má podle všeobecného přesvědčení jako jediná ze zemí Blízkého východu ve svém zbrojním arzenálu atomovou bombu. Podle arabských států a Íránu tato skutečnost destabilizuje region a ohrožuje mír a stabilitu. Spojené státy a Izrael naproti tomu podezírají Teherán, že cílem jeho jaderného programu - oficiálně zaměřeného na zdravotnictví a vědecký výzkum - je rovněž výroba jaderné zbraně.

Svolání mezinárodní konference o vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě navrhl v roce 2010 Egypt. Za návrh se postavily i jaderné mocnosti, jmenovitě Spojené státy, Rusko a Británie. Konference se původně měla uskutečnit koncem loňského roku, ale byla odložena a žádné nové datum schváleno nebylo.

Podle izraelských zdrojů byla schůzka ve švýcarském Glionu součástí přípravy na tuto konferenci. Některé státy, například Británie, stále chovají naději, že může být svolána ještě do konce letošního roku.

Tagy: Írán Izrael jaderné zbraně

Zdroje: ČTK