Italové vyšetřují šéfy Prady kvůli daňovým únikům

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Kvůli možným daňovým únikům vyšetřují italské úřady ředitelku módního domu Prada Miucciu Pradu a Patrizia Bertelliho. Samotné firmy Prada ani dceřiných společností se prý záležitost netýká. Miuccia Prada a Patrizio Bertelli jsou oba řediteli s výkonnými pravomocemi. 

Jeden z obchodů ikonického módního domu Prada

Jeden z obchodů ikonického módního domu Prada,zdroj: Profimedia.cz

Italské úřady je vyšetřují kvůli přesnosti některých daňových záznamů, které poskytli jako jednotlivci s ohledem na společnosti se zahraničními vlastníky. 

Agentura Reuters v lednu informovala, že milánská prokuratura vyšetřuje Miucciu Pradu a jejího manžela v rámci vyšetřování údajných daňových úniků. Firma tehdy uvedla, že o vyšetřování neví. 

Firmu v roce 1913 založil Mario Prada, původně jako podnik na prodej kabelek, zavazadel a stříbrného nádobí pro evropskou elitu. Dnes patří Prada mezi přední světové výrobce luxusního zboží, jako jsou kabelky, obuv, kožené zboží, oděvy a doplňky. Kromě hlavní značky Prada jí patří i značky Miu Miu, Church's a Car Shoe. 

Firma se poslední dobou potýká s neměnnou poptávkou a nepříznivým vývojem směnných kurzů. Čistý zisk jí v prvním pololetí jejího finančního roku klesl o více než pětinu na 245 milionů eur. 

Zpráva o vyšetřování se objevila poté, co Italové upravili podmínky, za kterých firmy dobrovolně poskytují dodatečné informace. Podniky to má podpořit k tomu, aby se vrátily z daňových rájů v Lucembursku nebo Švýcarsku. Sama Prada se na návratu holdingové společnosti, která stojí za skupinou, zpět do Itálie s tamními daňovými úřady dohodla loni, upozornil server listu Financial Times. 

Italské úřady se předními módními značkami nezabývají poprvé. Letos v dubnu potvrdil soud trest vězení v délce jednoho a půl roku pro módní návrháře Domenica Dolceho a Stefana Gabbanu za daňové úniky v řádu stovek milionů eur. 

Tagy: Itálie daňové úniky Prada

Zdroje: ČTK