Italové prý zadrželi padělané americké dluhopisy za 6 bilionů USD

- Aktuality autor: Jan Pastor

Švýcarské úřady zabavily padělané dluhopisy americké vlády v objemu asi šesti bilionů dolarů (asi 114 bilionů Kč). To je více než třetina státního dluhu USA. Na žádost italské policie byl v této souvislosti vydán zatýkací rozkaz na osm lidí, kteří už byli zadrženi a jsou podezřelí mimo jiné ze zpronevěry globálního rozsahu a dalších trestných činů finanční povahy.

Dluhopisy měly podle italské prokuratury falešný rok emise 1934 a do Curychu se dostaly už v roce 2007 z Hongkongu. Ve Švýcarsku byly převedeny do vlastnictví jednoho správcovského fondu.

Akci koordinovala prokuratura jihoitalského města Potenza. Zdroj z italské policie podle agentury Reuters řekl, že zákroku předcházelo roční vyšetřování. Cenné papíry byly zajištěny v lednu ve třech velkých bednách. Američtí činitelé podle agentury AP potvrdili, že zabavené dluhopisy jsou padělky.

Podvod nebyl dokonán

Podvod nebyl podle italské prokuratury dokonán, vše ale prý nasvědčuje tomu, že podezřelí měli v úmyslu padělané dluhopisy prodat do některé rozvojové země, a to buď přímo, nebo prostřednictvím nějaké banky.

Prokuratura nechtěla nic bližšího sdělit, italská tisková agentura Ansa nicméně s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že z odposlechů podezřelých je zřejmé, že měli snahu zajistit si plutonium. Opatřit je měl někdo z Nigérie. Podle vyšetřovatelů už k tomu ale nedošlo.

Ansa rovněž napsala, že padělané dluhopisy byly ve Švýcarsku uloženy ve falešných bezpečnostních skříňkách americké centrální banky (Fed). Vedle byly uvnitř kovových válců srolovány kopie Versaillské smlouvy.

Padělání dluhopisů a kreditních karet

Osm údajných podvodníků je podezřelých z padělání dluhopisů a kreditních karet, a také z lichvy. Trestné činnosti se prý dopouštěli v italských regionech Lombardie, Piemont, Lazio a Basilicata. Švýcarská prokuratura na případu spolupracovala na žádost italské strany, poznatky z vyšetřování do Itálie předala v červenci loňského roku.

V roce 2009 italská finanční policie zabavila v italském městě Chiasso poblíž hranic se Švýcarskem americké dluhopisy za 742 miliard dolarů (asi 14,1 bilionu Kč). Šlo rovněž o padělky. Nedávno se podle AP také stalo, že italská policie na rutinní kontrole jednoho dálničního odpočívadla našla pohozený kufřík a v něm padělky dluhopisů za 20 miliard dolarů.

Tagy: dluhopisy padělky

Zdroje: ČTK