Italové opět stávkují. V Senátu začne debata o úsporném plánu

- Aktuality autor: Danica Klein

Zaměstnanci v celé Itálii dnes na osm hodin zastavili práci na protest proti úsporným opatřením vlády Silvia Berlusconiho. Stávka, kterou vyhlásila největší odborová ústředna v zemi CGIL, zasáhne především veřejnou dopravu včetně letecké. Ve větších městech na Apeninském poloostrově byly svolány demonstrace.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Kvůli stávce nepojedou také některé mezinárodní spoje. Například vlaky mezi Mnichovem a Veronou budou mít konečnou již v Innsbrucku, odkud budou cestující dál pokračovat autobusy.

Třetí největší ekonomika

Výrazně postiženo by naopak nemělo být spojení mezi Českou republikou a Itálií. Protest by neměl ohrozit mezinárodní spoje Českých drah, i když cestující musejí počítat s tím, že v Itálii mohou vlaky nabrat zpoždění. Žádné komplikace v letecké přepravě zatím neočekává ani pražské letiště.

V italském Senátu dnes odpoledne začne debata o úsporném plánu, jenž má třetí největší ekonomice v eurozóně ušetřit 45,5 miliardy eur (přes 1,1 bilionu korun), z toho 20 miliard v příštím roce. Berlusconiho vláda očekává, že Senát už ve středu vládní úsporné plány schválí. Poté půjdou do Poslanecké sněmovny.

Odborová ústředna CGIL, která má pět milionů členů, stávku vyhlásila 23. srpna, 11 dní poté, co návrh kontroverzních úsporných opatření schválil Berlusconiho kabinet.

Zdroje: ČTK