Itálie v napětí. Začal odvolací proces s Berlusconim

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V Miláně dnes začal odvolací proces s italským expremiérem Silviem Berlusconim, v němž jde o daňové úniky v jím vlastněné společnosti Mediaset. Soud první instance loni Berlusconiho v tomto případě uznal vinným a udělil mu čtyřletý trest vězení. Obhájci vlivného politika nyní soud žádají, aby jednání odročil s ohledem na únorové parlamentní volby. Těch se účastní i Berlusconiho pravicová strana Lid svobody (PdL). 

Silvio Berlusconi s exmanželkou

Silvio Berlusconi s exmanželkou,zdroj: Reuters

Soud prozatím plánuje v kauze Mediaset pět slyšení, poslední by se mělo konat 1. března. Celé řízení se ale může posunout, pokud soudce vyhoví žádosti obhajoby, která žádá přerušení procesu. Podle nich je takový krok logický vzhledem k tomu, že Berlusconi se nyní účastní předvolební kampaně. 

Právníci na Berlusconiho politické angažmá poukazují opakovaně, ale se střídavým úspěchem. Minulý týden soud odmítl odložit jednání v případě zvaném Rubygate, v němž Berlusconi čelí obžalobě z pohlavního styku s nezletilou prostitutkou a ze zneužití pravomoci. Ve čtvrtek ale soud v jiném případě týkajícím se vyzrazení úředního tajemství politikovým právníkům vyhověl a vyhlášení rozsudku odsunul na dobu po volbách. 

Kauza Mediaset se týká daňových úniků při nákupu vysílacích práv pro Berlusconiho mediální impérium v 90. letech minulého století. Obžalováno je v ní celkem 11 lidí, kteří se podle vyšetřovatelů nelegálně obohatili o stovky milionů eur. Italská justice případ řeší už sedm let a loni v říjnu padl první rozsudek. Tresty dostali čtyři lidé, včetně Berlusconiho, který má jít podle soudce na čtyři roky za mříže. I kdyby odvolací instance trest nakonec potvrdily, skončil by expremiér ve vězení jen na rok. Vztahuje se na něj totiž amnestie z roku 2006.

Tagy: soud proces berlusconi

Zdroje: ČTK