Itálie: Požár v romském táboře nepřežily čtyři děti

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Při požáru nelegálně postavené chatrče v romském táboře v italské metropoli Římě uhořely v neděli večer čtyři romské děti ve věku od tří do jedenácti let.

Žhářství bylo v tomto případě vyloučeno, informovala italská média. 

"Těla byla z poloviny sežehnuta," sdělil mluvčí římských hasičů. Podle médií jde o rumunské Romy. Požár propukl v půl deváté večer, oheň se rozšířil z rozbitých kamen. Záměrné založení ohně vyšetřovatelé vyloučili. 

Starosta: Prokleté tábory musejí z Říma zmizet

Romský tábor je postaven na východě Říma u silnice Appia Nuova, vedoucí směrem k letišti Ciampino. Tvoří jej pět chatrčí z plastu, vlnitého plechu a dřeva. Úřady je již několikrát zbouraly, ale jejich obyvatelé se sem znovu vrátili. 

V chatrči žili s dětmi ještě tři další lidé, jejich rodiče a jeden další příbuzný, kteří v době požáru šli nakoupit do obchodu vodu. Tento nelegální tábor totiž nemá k dispozici pitnou vodu ani elektrický proud. 

"Tyto prokleté ilegální tábory musejí z Říma zmizet," prohlásil římský starosta Gianni Alemanno, který místo neštěstí navštívil. 

V táborech žijí desetitisíce Romů

Starosta podle DPA případ označil za "strašlivou tragédii pro město" a volá po větších pravomocech, aby mohl zřídit lépe vybavené ubytování pro Romy. Alemanno by chtěl do konce roku postavit tři nové tábory pro celkem 6000 Romů. Sedm takových legálních táborů v okolí metropole již stojí. 

Křesťanská organizace Comunità di Sant'Egidio se však domnívá, že velké tábory, které má Alemanno v plánu, nejsou žádným řešením a přinesou jen nové problémy. Loni v srpnu zahynulo při požáru v romském táboře v Římě jedno dítě a druhé bylo těžce popáleno. Předtím v březnu přišel o život v plamenech v táboře u Milána třináctiletý romský chlapec. 

Podle nevládních organizací žijí v italské metropoli a na jejím předměstí desetitisíce Romů. Většina bydlí v nelegálních tábořištích, které římská radnice loni slíbila brzy uzavřít.

Tagy: požár Itálie Romové Řím

Zdroje: ČTK