Islámští teroristé chtěli zabíjet v Evropě, hrozba snad odvrácena

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Západní zpravodajské služby odhalily plány islámských radikálů na vražedné útoky v britských, francouzských a německých městech. Uvedla to ve středu britská stanice BBC.

Podle některých evropských bezpečnostních zdrojů se plány již podařilo překazit. Američtí představitelé potvrdili přípravu atentátů, ale nepotvrdili ani nevyvrátili jejich zmaření. Jen obecně zdůraznili, že hrozba ze strany islamistů trvá. 

Sky News: Útoky měly současně zasáhnout Londýn a velká města ve Francii a Německu

Podle televizní stanice Sky News ozbrojenci se základnami v Pákistánu plánovali útoky současně v Londýně a ve velkých městech ve Francii a Německu. Stanice s odvoláním na nejmenované zpravodajské zdroje ujistila, že bezpečnostní složky tyto plány překazily. 

Američané: Hrozba stále trvá

Podle amerických bezpečnostních představitelů však hrozba plánovaného útoku či útoků pokračuje, uvedla agentura Reuters. 

Úřady v jednotlivých západoevropských zemích bez dalšího upřesnění ujistily, že žádná konkrétní hrozba nyní neexistuje. "Žádný poznatek o nějakých bezprostředních atentátech v Německu v současnosti není," uvedl mluvčí německého ministerstva vnitra Stefan Paris. Ředitel amerických tajných služeb James Clapper ale zdůraznil, že islámská teroristická síť Al-Káida je stále odhodlaná zaútočit v Evropě i ve Spojených státech. 

Média upřesnila, že plánované útoky se měly podobat těm, které v roce 2008 provedli pákistánští ozbrojenci současně v hotelu, na hlavním nádraží a dalších místech v indické Bombaji. Zahynulo tehdy více než 160 lidí. 

Vůdci Al-Káidy prý v Pákistánu cvičí dobře vyzbrojená komanda

BBC upřesnila, že vůdci Al-Káidy na kmenových územích v Pákistánu zahájili přípravu malých, dobře vyzbrojených komand islámské svaté války. Do příprav bylo prý zapojeno i fundamentalistické hnutí Taliban, nejspíš i další islámské skupiny. "Jde o nejzávažnější plán útoků, jaké Al-Káida v posledních letech připravovala," soudí BBC. Cílem měla být lehce dostupná místa s množstvím lidí, uvedly zdroje bez bližšího upřesnění. 

Plán, byl "v pokročilém stádiu, ale nikoli ve fázi bezprostřední hrozby". Londýn, Paříž a Berlín potvrdily, že v poslední době nově nezvýšily úroveň bezpečnostních opatření ve svých zemích. Západní metropole udržují zvýšenou pohotovost již léta, hlavně od pumových atentátů na vlaky v Madridu v 2004, kdy zemřelo 191 osob, a v Londýně v roce 2005, kdy čtyři islámští sebevrazi zabili v metru a autobuse 52 lidí. 

Pomohl výslech Němce podezřelého z terorismu

Televize Sky News uvedla, že plány útoků byly odhaleny na základě spolupráce zpravodajských služeb Británie, Francie, Německa a USA. Americká televizní stanice ABC s odvoláním na policejní a zpravodajské zdroje v Evropě a USA upřesnila, že na stopu plánovaných atentátů se přišlo při výslechu jistého německého občana podezřelého z terorismu. Muž byl zatčen koncem léta, když se snažil dostat z Asie zpět do Evropy. Nyní je prý vězněn na americké základně Bagrám v Afghánistánu.

Americké bezpečnostní služby zaznamenaly podle agentury AP větší aktivitu islámských sítí kolem výročí sebevražedných atentátů z 11. září 2001. Po odhalení příprav atentátů v Evropě začaly pomáhat Evropanům hrozbu odvrátit, a to i vojenskými údery na pozice islamistů v Pákistánu. 

Evakuována Eiffelova věž. Planý poplach

Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux minulý týden řekl, že existuje "bezprostřední nebezpečí atentátu". Americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová nedávno uvedla, že američtí odborníci a jejich zahraniční partneři zaznamenali zvýšenou aktivitu různorodých skupin proti Západu. 

O věrohodné hrozbě útoků islamistických komand v Evropě, a možná i v USA, byl informován prezident Barack Obama, uvedla ABC s odvoláním na vysokého představitele USA. 

Pařížská policie v úterý kvůli hrozbě pumového útoku evakuovala Eiffelovu věž. Šlo však o falešný poplach, čtvrtý podobného druhu v zemi v posledních týdnech.

Tagy: Francie terorismus Německo hrozba utoky

Zdroje: ČTK