Islámští radikálové unesli 145 kurdských dětí, připravují je na sebevraždné útoky

- Aktuality autor: Petr Kubec

Islámští radikálové unesli v Sýrii 145 kurdských dětí. Podle pěti dětí, kterým se podařilo uniknout, jim únosci dávali intenzivní školení o islámu a o svaté válce proti nepřátelům boha a odpadlíkům. Rodiče zbylých rukojmí se obávají, že radikálové připravují jejich potomky na sebevražedné útoky.

Únos dítěte (ilustrační foto)

Únos dítěte (ilustrační foto),zdroj: Getty Images

Podle agentury ANSA byly děti uneseny mezi Halabem a Minbadžem na severu Sýrie 29. května, když se vracely ze školy, kde skládaly zkoušky. Únosci byli z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), což je skupina vyznávající ideologii Al-Káidy. Na severu Sýrie a Iráku chce ustavit chalífát. V rukou už má velkou část severovýchodních oblastí Sýrie a týden obsazuje sever Iráku.

Boje v Sýrii stále pokračují. Armádní vrtulníky podle dnešní zprávy Reuters bombardovaly uprchlický tábor u jordánské hranice a zabily přitom 20 lidí. Většina z nich byly ženy a děti. Na tábor prý spadly takzvané barelové bomby, tedy sudy naplněné výbušninami a střepinami. Sýrie je za používání této špatně zaměřitelné munice ve světě kritizována.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetřuje případy použití chloru v Sýrii. Ve své zprávě, k níž získala přístup agentura AFP, uvádí, že její vyšetřovatelé dospěli k závěru, že v Sýrii byly použity toxické látky dráždící dýchací cesty, tedy i chlor. Jejich použití bylo prý systematické. Vyšetřovatelé OPCW byli v Sýrii od začátku května. Sýrie se loni zavázala, že se zbaví svých chemických zbraní. Měla je vyvézt a nechat zničit mimo své území do 30. června. Osm procent tohoto arzenálu je ale stále v Sýrii a OPCW, která má na likvidaci dohlédnout, už nepočítá s tím, že se termín stihne.

Tagy: Sýrie únos Irák sebevražední atentátníci

Zdroje: ČTK