Islámští běženci se budou řídit právem šaría i v Česku, tvrdí Zeman

- Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman nevěří, že se podaří islámské uprchlíky bez problémů integrovat do české společnosti. Podle něj budou místo respektování našich zákonů pokračovat ve svých zvyklostech, včetně dodržování přísného práva šaría. Podle českých politiků jen straší veřejnost a buduje si svými slovy popularitu.

Uprchlíci si podle Miloše Zemana v Česku nezvyknou

Uprchlíci si podle Miloše Zemana v Česku nezvyknou,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce, řekl dnes prezident během své návštěvy Zlínského kraje.

"Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku," uvedl Zeman. "No tak dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení, ale takových žen je málo a zrovna tady nikoho takového nevidím," podotkl.

"Jde o odporné a nezodpovědné strašení od někoho, kdo sám nemá žádné zábrany porušovat základní morální zásady a někdy ani právní pravidla," napsal Dienstbier v textové zprávě.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že jeden ze senátorů za sociální demokracii je Syřan a právo šaría neprosazuje. "Pan senátor (Hassan) Mezian, člen ČSSD, je Syřan a nic takového neprovozuje ani neprosazuje," reagoval Bělobrádek.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát vidí v Zemanových výrocích snahu zneužít obavy české veřejnosti. "Pan Zeman je velice protřelý politik, který zná nálady a myšlení českých lidí, kteří se bojí," řekl Laudát. "Pomocí politiky strachu, která je velmi často účinná, se snaží si udržovat a zvyšovat svou popularitu," podotkl Laudát.

Podle Evy Dohnalové z konsorcia nevládních organizací na pomoc migrantům současný prezident "bohužel není kompetentní pro konstruktivní a kultivovanou diskusi" o uprchlické krizi. "Prezident svými výroky, které jsou nejen xenofobní a štvavě populistické, ale pod úrovní slušnosti, kompromituje díky své funkci Českou republiku a její občany jak na místní, tak na mezinárodní úrovni," dodala Dohnalová.

Uprchlíci pracují mimo svůj obor

Pravděpodobností integrace cizinců do české společnosti se dnes věnoval i vědecký semináři o imigraci, který ve Sněmovně pořádala Akademie věd. 

"Motivace k migraci je zřídka taková, že se chce imigrant plně včlenit do nového prostředí, v novém prostředí migranta zakotvuje rodinné zázemí, děti narozené v cílové destinaci," uvedl v příspěvku Zdeněk Uherek z Etnologického ústavu Akademie věd. Novému prostředí se v první generaci přizpůsobují podle něho hlavně děti, jinak to běžné není.

Z Uherkových poznatků například vyplývá, že imigranti stále sledují zprávy ze země, odkud přišli, ač už je pro ně objektivně důležitější jiná společnost. Nejkomplikovanější skupinou, co se integrace týká, jsou prý uprchlíci. Například získání zaměstnání je u nich vesměs dlouhodobá záležitost.

Z prezentovaného průzkumu vyplývá, že více než polovina azylantů, kteří jsou v Česku zaměstnáni, pracuje mimo svou původní kvalifikaci. Výjimku tvoří specialisté ve zdravotnictví a v informačních technologiích, v některých technických oborech a učitelé jazyků. V získání zaměstnání azylantům v drtivé většině nepomůžou ani rekvalifikační kurzy.

Imigrace do Evropy včetně střední je vedena hlavně ekonomickými motivy, upozornila Eva Janská z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Jsou motivováni ziskem práce v zemích, v nichž je vyšší životní úroveň," uvedla. Zmínila také jejich uplatnění v takzvané šedé ekonomice.

Řeč byla taky o muslimech. Právě muslimové nyní v hojném počtu míří do Evropy i kvůli konfliktům na Blízkém východě. Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd upozornil na stereotypy ve vnímání muslimů. Podle něj například panuje přesvědčení, že jejich jednání je vždy motivováno náboženstvím a že pod nálepku "muslimský" se často řadí věci, které jsou kulturní nebo sociální. Zmínil vraždy ze cti a ženskou obřízku. "Bezproblémový muslim není mediálně atraktivní," podotkl Ostřanský.

Tagy: Česko domácí uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK