Islámský stát prý plánoval útok na metro v USA a ve Francii

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 9. 2014 09:29) - Aktuality autor: Michal Polák

Irácké bezpečnostní složky odhalily plán teroristických útoků na podzemní hromadnou dopravu ve Spojených státech a ve Francii. Jak dnes oznámil v New Yorku irácký premiér Hajdar Abádí, atentáty chystali příslušníci organizace Islámský stát (IS), proti kterému USA s Francií a řadou arabských zemí útočí na cíle v Iráku a Sýrii. 

Newyorské metro

Newyorské metro,zdroj: Profimedia.cz

Americké a francouzské úřady zatím Abádího informace nepotvrdily.

Podle Abádího se Iráčané dostali k plánům po zadržení členů IS v Iráku. Dokumenty podle něj "vypadají důvěryhodně", uvedla agentura Reuters. Podle agentury AP není ale možné jeho tvrzení ověřit z nezávislých zdrojů. Abádí před novináři na dotaz, zda je hrozba bezprostřední, odpověděl, že si není jistý. Na dotaz, zda se plány již podařilo zmařit, sdělil, že nikoli. Dodal, že mezi podezřelými jsou extremisté z USA a Francie bojující nyní v řadách IS. 

"Viděli jsme zprávy o výrocích premiéra Abádího," řekla mluvčí Bílého domu Caitlin Haydenová. "Nepotvrdili jsem takovéto spiknutí a budeme muset přezkoumat veškeré informace od našich iráckých partnerů, než k nim zaujmeme postoj," dodala. 

Newyorčané jsou v bezpečí

Newyorská policie se po Abádího varování rozhodla zpřísnit bezpečnostní opatření v síti městského metra i obecně v ulicích megalopole především tím, že posílila hlídky svých strážníků. Newyorský starosta Bill de Blasio se nicméně snažil ujistit místní obyvatele, že jim žádné konkrétní nebezpečí nehrozí. "Jsme přesvědčeni o tom, že jsou Newyorčané v bezpečí," prohlásil na tiskové konferenci uspořádané ve vestibulu jedné ze stanic metra na Manhattanu. 

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby před dvěma dny při zahájení spojeneckých náletů na postavení islamistů v Sýrii oznámil, že útoky jsou vedeny, aby se předešlo plánovaným útokům v USA a jiných západních zemích. Letecké údery byly zaměřeny mimo jiné na málo známou skupinu Chorásán, v níž působí veteráni teroristické sítě Al-Káida. 

Podle Kirbyho teroristé v Sýrii našli útočiště, kde chtěli provádět zkoušky výbušnin. Jejich cílem není bojovat proti syrskému vládnímu režimu, proti němuž pokračuje již tři roky povstání, ale Západ. 

 

Tagy: Evropa USA terorismus utoky islamisté Islámský stát

Zdroje: ČTK