Islámský stát popravil čtvrtého zajatce. Obama to odsoudil

- Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Islámský stát má na kontě už čtyři mrtvé západní rukojmí a vyhrožuje dalšími vraždami. Čtvrtou obětí se stal britský humanitární pracovník Alan Henning.

Stětí britského občana Alan Henninga bojovníkem Islámského státu.

Stětí britského občana Alan Henninga bojovníkem Islámského státu.,zdroj: Isifa.com

Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil brutální vraždu britského humanitárního pracovníka Alana Henninga Islámským státem (IS). Video zachycující jeho stětí se objevilo na internetu a americké úřady později podle agentury Reuters uvedly, že nemají důvod pochybovat o jeho pravosti. Británie a USA nicméně stále prověřují autenticitu záznamu.

"Spojené státy tvrdě odsuzují brutální vraždu britského občana Alana Henninga. Společně s našimi britskými přáteli a spojenci budeme usilovat o to, aby pachatelé Alanovy vraždy - stejně jako vrazi Jima Foleye, Stevena Sotloffa a Davida Hainese - byli postaveni před soud," citoval Reuters z Obamova prohlášení. Prezident v něm hovoří o předchozích třech zavražděných západních rukojmích radikálního hnutí IS. První dva byli američtí novináři, třetí rovněž britský humanitární pracovník.

Slib, že Británie učiní vše, co je v jejích silách, aby Henningovy vrahy dopadla a postavila před soud, zazněl už před tím z úst britského premiéra Davida Camerona.

Záznam podle americké monitorovací služby SITE trvá minutu a 11 sekund a nese označení "Další vzkaz pro Ameriku a její spojence". Na konci nahrávky maskovaný příslušník IS hrozí vraždou dalšího rukojmího, kterým je údajně Američan Peter Kassig. Jeho rodiče poté vydali prohlášení, v němž potvrzují, že jejich 26letý syn byl unesen a zajat při poskytování humanitární pomoci v Sýrii.

Tagy: Sýrie Barack Obama Islámský stát

Zdroje: ČTK